Przejdź do treści

23.07.2020

Miesięczne prognozy długoterminowe od IMGW-PIB

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na rzetelną informację o czekającej nas pogodzie, IMGW-PIB rozpoczyna cykliczną publikację prognoz długoterminowych.

Czym jest prognoza długoterminowa? To orientacyjna prognoza pogody, oparta na analizie wyników modeli meteorologicznych z dłuższym wyprzedzeniem czasowym (powyżej 7 dni).

Do 10 dnia każdego miesiąca IMGW-PIB będzie przedstawiał prognozę pogody na kolejny miesiąc.

Wczoraj opublikowaliśmy prognozę na sierpień 2020 r.: https://imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-prognoza-pogody-dla-polski-na-sierp…

Prognoza miesięczna IMGW-PIB zawiera następujące parametry meteorologiczne: średnią temperaturę powietrza, sumy opadów, liczbę dni z opadem. Charakterystyki powyższych parametrów dla danego miesiąca są porównywane ze średnimi wartościami z wielolecia rekomendowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. Dokonując takiego zestawienia, można stwierdzić, czy najbliższy miesiąc będzie cieplejszy lub chłodniejszy od normy wieloletniej oraz czy będzie to okres bardziej suchy lub deszczowy. Jest to tzw. odchylenie od normy wieloletniej, które pośrednio może świadczyć o sezonowej zmienności pogody.

Prognozy długoterminowe IMGW-PIB będzie podawał w formie komunikatów na stronie imgw.pl, w magazynie „Obserwator”, a także w Social Mediach (Facebook, Twitter, LinkedIn).

F. Nicolas Prieto