Przejdź do treści

29.09.2020

Meteo IMGW Prognoza dla Polski – oficjalna aplikacja mobilna IMGW-PIB już w wersji na iOS

Po sukcesie wdrożonej w lipcu aplikacji na Androida prezentujemy jej odsłonę dla użytkowników systemu Apple. W serwisie znajdują się wyniki wszystkich dostępnych modeli numerycznych, ostrzeżenia, obrazy radarowe i mapę wyładowań atmosferycznych. To najbardziej wiarygodne źródło aktualnej i prognozowanej pogody dla Polski.

Aplikację można personalizować, dostosować ustawienia powiadomień (alertów) z prognozą i ostrzeżeniami. Jest przejrzysta, nowoczesna i łatwa w nawigacji dla każdego. Opracowana została w Instytucie przez zespół informatyków, analityków meteorologii i specjalistów komunikacji. Liderami projektu są Daria Majchrzak i Paweł Kustroń.

Przypominamy, że w czerwcu zadebiutował nowoczesny serwis pogodowy IMGW-PIB –  meteo.imgw.pl, gdzie oprócz prognoz numerycznych, synoptycznych, znajdują się serwisy tematyczne. Ponadto jako jedyni ze wszystkich służb meteorologicznych na świecie zestaw map dynamicznych z najważniejszymi danymi pogodowymi, aktualnymi meteogramami i monitorowaniem aktualnej prognozy w czasie rzeczywistym.

Najważniejsze informacje na temat aplikacji:

• Lokalizacja: W aplikacji można wskazać dowolną lokalizację wybierając ją z listy lub lokalizując się za pomocą GPS.

Ulubione lokalizacje. Aplikacja Meteo IMGW Prognoza dla Polski umożliwia szybki podgląd na skróconą prognozę dla innych wybranych przez Ciebie miast. Kliknij w górnym panelu w gwiazdkę obok nazwy miejscowości. W ten sposób dodałeś miejscowość do Ulubionych. W rozwijanym panelu pojawi się lista ze skróconą prognozą, a kliknięcie na wybrane miasto przekieruje na szczegóły prognozy w danej lokalizacji. Opcja Ulubione zapisuje również lokalizacje, dla których możesz ustawić powiadomienia PUSH.

• Pogoda. W głównym oknie, w formie horyzontalnego slajdu, prezentowana jest prognoza na najbliższe godziny. Znajduje się tu również uproszczona prognoza na najbliższe dni - jej zakres jest zależny od wybranego modelu. Po tapnieciu na ikonę pogody na sliderze poniżej pokażą się szczegóły z danej godziny. Jeśli dla wybranej lokalizacji obowiązuje właśnie wydane przez IMGW-PIB ostrzeżenie, pokaże się ono w pasku na górze, w kolorze właściwym dla stopnia ostrzeżenia. Model pogody można wybrać w zakładce Pogoda lub w menu bocznym > Ustawienia aplikacji> Wybierz model

• Ostrzeżenia. Znajdują się tu szczegółowo opisane ostrzeżenia: stopień 1 – kolor żółty, stopień 2 – kolor pomarańczowy, stopień 3 – kolor czerwony oraz komunikaty IMGW-PIB wydane dla wybranej aktualnie i ulubionych lokalizacji. Aplikacja umożliwia udostępnienie treści komunikatu poprzez naciśnięcie linku Udostępnij.

• Radary. Podgląd na obrazy radarowe natężenia opadów na terenie Polski. Umożliwia prześledzenie sytuacji pogodowej do 7h wstecz.

• Wyładowania. Podgląd na mapę wyładowań atmosferycznych na terenie Polski. Prezentowane są one w formie ikon w kolorach dopasowanych do natężenia wyładowania. Podgląd umożliwia prześledzenie wyładowań do 7h wstecz.

• Powiadomienia. Aplikacja umożliwia ustawienie powiadomień dla ulubionych lokalizacji. Dostępne są dwa typy powiadomień: Prognoza – zawiera skróconą prognozę na dany dzień takich parametrów jak temperatura minimalna i maksymalna, opad, prędkość wiatru oraz ciśnienie; Ostrzeżenia – aplikacja wysyła komunikat w momencie wydania ostrzeżenia przez IMGW-PIB. Powiadomienia są wysyłane tylko dla lokalizacji dodanych wcześniej do Ulubionych.

• Moje lokalizacje. Lista ulubionych lokalizacji i ostatnio szukane.

• Ustawienia aplikacji. W ustawieniach aplikacji można zmienić: model pogodowy (6 modeli), jednostki wiatru, szybkość odtwarzania animacji na mapie oraz ustawić lokalizację GPS.

Ciemny/ jasny motyw aplikacji wybrany  jest zgodnie z systemowym ustawieniem telefonu

Więcej: aplikacjameteo.imgw.pl

 

aplikacja meteo IMGW-PIB