Przejdź do treści

17.06.2020

Kolejny dłuższy okres z burzami

Jedynie dwa dni trwała przerwa od burz. Po bardzo burzowym poprzednim tygodniu, w niedzielę i poniedziałek odpoczęliśmy od burz. Wczoraj burze wystąpiły lokalnie na południowym wschodzie, przynosząc miejscami silniejszy deszcz. Dzisiaj i w kolejnych dniach prognozujemy wystąpienie burz już na większym obszarze. Niestety przebieg zjawisk miejscami może być ponownie gwałtowniejszy.

Powstawaniu burz sprzyjać będzie ponowny napływ nad Polskę wilgotnego i ciepłego powietrza z kierunku południowo-wschodniego, a więc z rejonu Morza Czarnego. W Polsce w wielu miejscach zrobi się gorąco. Już dzisiaj na Podlasiu oraz w rejonie Szczecina temperatura powietrza sięgnie około 27°C.  W dzień burz spodziewamy się w całej wschodniej połowie kraju. W tak ciepłym i wilgotnym powietrzu aktywność burz utrzymuje się przez całą dobę. Podobnie będzie najbliższej nocy, kiedy strefa burz przemieści się nieco na zachód Polski. Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu (wysokość opadów deszczu do 50 mm), wiatr do 90 km/h, miejscami spadnie też grad.

Jutro obszar na którym burze będą miejscami powstawać obejmie niemal całą Polskę. Najmniejsze prawdopodobieństwo ich rozwoju wystąpi jedynie na wybrzeżu, krańcach zachodnich i południowo-zachodnich. Ponownie spodziewać się należy punktowych ulew, silnego wiatru do 80 km/h i opadów gradu. Należy podkreślić, że poza pasem wybrzeża i poza obszarami podgórskimi, w całym kraju temperatura osiągnie 25°C, 27°C, w dodatku przy wysokiej wilgotności powietrza.

W piątek ponownie burze będą mogły wystąpić w wielu miejscach w Polsce, choć najmniejsza na to szansa będzie na południowym zachodzie. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, punktowo także silniejszy wiatr oraz opady gradu. Będzie nadal gorąco – na przeważającym obszarze do 25°C, 27°C, jedynie na południowym zachodzie zrobi się nieco chłodniej.

W sobotę gorące powietrze najprawdopodobniej zostanie z nami na północy i wschodzie i tutaj również możliwe będą burze z silnymi opadami deszczu. Pozostały obszar znajdzie się już w nieco chłodniejszym powietrzu, choć i tutaj miejscami wystąpią opady deszczu. Na obszarze od Pomorza Zachodniego po centrum maksymalna temperatura powietrza nie przekroczy 20°C.

W niedzielę rozwój burz ograniczy się do wschodniej części Polski, ich natężenie powinno być też niższe niż w poprzednich dniach. Na wschodzie temperatura miejscami przekroczy jeszcze 25°C, na pozostałym obszarze będzie o kilka stopni Celsjusza chłodniej.

Burze są zjawiskiem lokalnym i dynamicznym, o zmiennym natężeniu, dlatego zachęcamy do śledzenia naszych ostrzeżeń i komunikatów meteorologicznych.

Już dzisiaj uruchamiamy dla Was serwis live na Twitterze, gdzie na bieżąco będziemy podawać informacje o burzowych zagrożeniach. Monitoring pogodowy prowadzony będzie również na Facebooku – na stronie Burza Alert.

F. Witek Kaszkin, burza
F. Witek Kaszkin