Przejdź do treści

31.05.2020

To jest trudny weekend w hydrologii

Weekend dobiega końca. Był dla nas bardzo pracowity pod względem sytuacji hydrologicznej w Polsce.

Dla południowej części kraju, w zlewni górnej Wisły w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia (spodziewane wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych) dla zlewni rzek w województwach: śląskie, małopolskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie. Również dla zlewni górnej Odry w związku z prognozami opadów zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne, w tym przypadku 1. stopnia (gwałtowne wzrosty stanów wody) dla zlewni rzek w województwie śląskim. W dorzeczu środkowej i dolnej Odry oraz Warty nadal obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla zlewni rzek w województwach: śląskie, opolskie, dolnośląskie, łódzkie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie.

Z kolei na Bałtyku powiało (wiatr z sektora północnego, północno-wschodniego), co spowodowało konieczność wydania ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia przed wezbraniem sztormowym dla rejonu Zalewu Wiślanego i Żuław (województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie) i Zalewu Szczecińskiego (województwo zachodniopomorskie).

Nasi synoptycy pracują 24h. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami kryzysowymi. Sprawdzajcie ostrzeżenia i prognozy w serwisach IMGW-PIB.