Przejdź do treści

29.09.2019

IMGW-PIB wspiera wyprawę Andrzeja Bargiela na Mount Everest – #EverestSkiChallenge

Nieco ponad rok po spektakularnym zjeździe z K2 na nartach, Andrzej Bargiel wyrusza do Katmandu na swoją najnowszą wyprawę Everest Ski Challenge. Celem ponownie jest wejście i zjazd na nartach, ale tym razem z najwyższego szczytu Ziemi - Mount Everest. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy służąc wiedzą oraz dostępem do technologii dołoży wszelkich starań, aby pomóc w dostarczaniu danych pogodowych podczas tego wyczynu.

8.848 metrów nad poziomem morza liczy najwyższa góra. Najnowszy projekt ma też wyraźny aspekt ekologiczny. Ma zwrócić uwagę na problemy zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, których efekty nie ominęły również najwyższych gór świata – Himalajów. Jednocześnie ukazać prawdziwe, surowe piękno tego wyjątkowego regionu z wielu różnych perspektyw.

Synoptycy i analitycy IMGW-PIB będą przekazywać najświeższe informacje i dostępne dane z satelitów bezpośrednio do ekipy Hic Sunt Leones. Bargiel i jego zespół posiada lokalizator, który umożliwi udostępnianie danych pogodowych z dokładnej pozycji w jakiej będą się znajdowali, ponadto kontaktujemy się bezpośrednio poprzez komunikator internetowy. Głównym narzędziem będą dane pochodzące od zespołu operacyjnego działu teledetekcji satelitarnej IMGW-PIB oraz z projektu Sat4Envi, czyli z systemu operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej.

Zapraszamy do śledzenia wyprawy na profilu Andrzeja Bargiela: https://www.facebook.com/Jedrek.Bargiel/

Foto: Marek Ogień