Przejdź do treści

18.02.2022

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na weekend 18-20.02.2022

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy nawet do 100-125 km/h. Poza tym będzie ciepło, ale z opadami, głównie deszczu i deszczu ze śniegiem, ale miejscami przejściowo będzie padał śnieg. Tylko na południu kraju w sobotę i niedzielę więcej słońca i mniej opadów. Na morzu sztorm, na wybrzeżu zagrożenie hydrologiczne. Roztopy i wezbrania, szczególnie na rzekach południowej części woj. dolnośląskiego.

Piątek (18 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w słabym klinie, związanym z wyżem znad Półwyspu Bałkańskiego. Będziemy w powietrzu polarnym morskim. Wzrost, a po południu spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego, jedynie początkowo na wschodzie regionu małe. Postępujące od zachodu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, stopniowo słabnący, początkowo w porywach
do 80 km/h, po południu i wieczorem porywy do 55 km/h a na zachodzie do 65 km/h, zachodni, skręcający na południowy.

Gdańsk 6°C
Koszalin 6°C
Szczecin 8°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do około 65 km/h, wieczorem słabnący, z kierunków zachodnich.

Olsztyn 5°C
Suwałki 4°C
Białystok 5°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego. Po południu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, na północy regionu także dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący, południowo-zachodni i południowy.

Poznań 7°C
Gorzów Wlkp. 7°C
Toruń 7°C
Kalisz 8°C
Bydgoszcz 7°C
Zielona Góra 8°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, w pierwszej połowie dnia miejscami duże ze słabymi opadami deszczu, na północy również deszczu ze śniegiem. Na krańcach zachodnich regionu opady wystąpią także pod wieczór. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr na ogół umiarkowany, w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni, pod wieczór skręcający na południowy.

Warszawa 6°C
Łódź 6°C
Lublin 5°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, w rejonach podgórskich i w górach przed południem możliwe przelotne opady śniegu a pod wieczór deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, na Przedgórzu Sudeckim od 5°C do 7°C, w szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wzrost temperatury od -6°C rano, do około 0°C wieczorem, w rejonach podgórskich Karpat od 1°C do 4°C, wysoko w Beskidach od -3°C do 0°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do około 65 km/h, po południu na wschodzie wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr początkowo bardzo silny (od 50 km/h do 60 km/h), stopniowo słabnący do dość silnego, w porywach początkowo do 90 km/h później w porywach do 60 km/h, północno-zachodni skręcający na południowo-zachodni, wieczorem ponownie w porywach do 90 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) wiatr od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 140 km/h, zachodni. Wysoko w górach miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.

Wrocław 9°C
Jelenia Góra 7°C
Legnica 8°C
Opole 10°C
Katowice 8°C
Częstochowa 7°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Przed południem w rejonach podgórskich i w górach możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 8°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od -3°C do 0°C, na szczytach Tatr około -2°C. Temperatura maksymalna wystąpi wieczorem. Wiatr początkowo umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni, później wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Wieczorem od zachodu regionu wiatr skręcający na południowy, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach wiatr początkowo bardzo silny (od 50 km/h do 60 km/h), stopniowo słabnący do dość silnego, w porywach początkowo do 90 km/h później w porywach do 60 km/h, północno-zachodni skręcający na południowo-zachodni. Wysoko w górach miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.

Kraków 7°C
Kielce 6°C
Rzeszów 6°C
Zakopane 2°C

Sobota (19 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem niżu Eunice, którego ośrodek znad Bałtyku przemieści się nad Estonię. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie także układ frontów atmosferycznych. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, przejściowo cieplejszym. Wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, na terenach wyżej położonych również śniegu. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 7°C na zachodzie. Wiatr dość silny i silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h, a w pasie nadmorskim silny do 125 km/h, powoli słabnący, południowo-zachodni i zachodni.

Gdańsk 5°C
Koszalin 6°C
Szczecin 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, przejściowo także silny, od 25 km/h do 45 km/h, w porywach, zwłaszcza przed południem, do 100 km/h, a na północnym zachodzie regionu do 120 km/h, po południu nieco słabnący, południowo-zachodni i zachodni.

Olsztyn 6°C
Suwałki 4°C
Białystok 5°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, głównie na północy i w centrum regionu. Na północy możliwe burze. Temperatura maksymalna od 3°C na północy do 7°C na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 90 km/h, rano jeszcze dość silny i silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Poznań 5°C
Gorzów Wlkp. 5°C
Toruń 5°C
Kalisz 5°C
Bydgoszcz 5°C
Zielona Góra 5°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na północy regionu również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr dość silny i silny,
od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa 6°C
Łódź 4°C
Lublin 6°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, na obszarach powyżej 300 m n.p.m. śniegu z deszczem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 5°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu. Temperatura od -7°C do -5°C. Wiatr od 85 km/h do 100 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław 8°C
Jelenia Góra 5°C
Legnica 7°C
Opole 8°C
Katowice 6°C
Częstochowa 5°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, w górach początkowo duże i możliwe zanikające opady śniegu. W drugiej części dnia na północy regionu również zachmurzenie przejściowo wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C, wysoko w Beskidach -4°C do -1°C, na szczytach Tatr około -7°C. Temperatura maksymalna w górach wystąpi rano. Wiatr umiarkowany i dość silny, a w rejonach podgórskich początkowo wiatr dość silny i silny, w porywach do 90 km/h, początkowo w porywach do 100 km/h, zwłaszcza w rejonach podgórskich, zachodni. Wysoko w górach wiatr bardzo silny od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 115 km/h, zachodni. W drugiej części dnia wiatr będzie słabnąć.

Kraków 7°C
Kielce 5°C
Rzeszów 7°C
Zakopane 3°C


Niedziela (20 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem rozległego niżu znad Europy Północnej. Z zachodu nasunie się strefa frontu ciepłego związanego z ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, przejściowo chłodniejszym. Spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami możliwy śnieg. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, rano w porywach do 60 km/h, a nad morzem do 70 km/h, wieczorem ponownie porywisty, zachodni, rano przejściowo skręcający na południowy.

Gdańsk 3°C
Koszalin 2°C
Szczecin 4°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni.

Olsztyn 4°C
Suwałki 4°C
Białystok 5°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże. Postępujące od zachodu opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 2°C na północy do 7°C na krańcach południowych regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

Poznań 3°C
Gorzów Wlkp. 4°C
Toruń 4°C
Kalisz 5°C
Bydgoszcz 4°C
Zielona Góra 4°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami możliwe słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa 5°C
Łódź 4°C
Lublin 6°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Opady deszczu, nad ranem miejscami deszczu ze śniegiem, a w rejonie podgórskim śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, w rejonach podgórskich około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Wrocław 8°C
Jelenia Góra 4°C
Legnica 7°C
Opole 8°C
Katowice 6°C
Częstochowa 5°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Po południu na zachodzie możliwe opady deszczu, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C, w rejonach podgórskich około 3°C.
Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.

Kraków 7°C
Kielce 5°C
Rzeszów 6°C
Zakopane 3°C