Przejdź do treści

04.08.2020

IMGW-PIB rozpoczyna współpracę z TOPR

IMGW-PIB podpisał umowę o dostarczaniu danych meteorologicznych Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu – TOPR.

Dane pogodowe, jak m.in.: wilgotność, ciśnienie, opad, rodzaj śniegu pochodzić będą ze stacji zlokalizowanych w Zakopanem, na Kasprowym Wierchu, Hali Gąsienicowej, Morskim Oku, Dolinie Pięciu Stawów Polskich i Dolinie Chochołowskiej. 

„Po wielu latach przerwy udało się wreszcie wypracować taką formę współpracy z IMGW, która z pewnością będzie pożyteczna dla TOPR, ale przede wszystkim dla całej rzeszy turystów odwiedzających Tatry. Dostęp do pełnych i aktualnych danych meteorologicznych i prognoz to również bezpieczeństwo działań ratowniczych szczególnie z użyciem śmigłowca TOPR i podczas trudnych akcji metodami klasycznymi,” skomentował Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR. 

„Cieszymy się bardzo z rozpoczęcia współpracy z TOPR-em. Od lat doceniamy i podziwiamy działania ratowników górskich. Jesteśmy przekonani, że nasze dane będą wspierać ich działania w czasie rzeczywistym. Chciałbym dodać, że dla wszystkich, którzy wybierają się w wysokie góry polecamy aplikację Meteo IMGW-PIB na urządzenia mobilne, gdzie można śledzić mapy radarowe i otrzymywać alerty i ostrzeżenia pogodowe," powiedział Przemysław Ligenza, Dyrektor IMGW-PIB. 

W sezonie zimowych Instytut będzie opracowywał dodatkową prognozę dla Tatr. Prognoza będzie wykorzystywana przez TOPR do oceny i prognozowania zagrożenia lawinowego na obszarze Tatr. 

 

F. TOPR – Jan Wierzejski.