Przejdź do treści

03.10.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 40 tydzień roku (03-09.10.2022)

Do wtorku włącznie pogodę w Polsce kształtował będzie układ niskiego ciśnienia znad Białorusi i Rosji sprowadzający do kraju wilgotne i chłodne powietrze z północy. Zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie mogą występować burze, a nad morzem i w górach silne porywy wiatru. Od środy do piątku klin wyżowy znad zachodniej Europy przesunie się nad Polskę i przeważać będzie słoneczna i ciepła pogoda. Kolejna zmiana nastąpi w sobotę i początkowo nad morzem, a w niedzielę już w całej Polsce, ochłodzi się i zacznie padać deszcz.

W poniedziałek i wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami – zwłaszcza na północy kraju, a we wtorek również na zachodzie. Występować będą przelotne opady deszczu, a w poniedziałek również lokalne burze. Na Podbeskidziu i w rejonie Podhala opady deszczu okresami umiarkowane lub silne. Wysoko w górach prognozowane są opady śniegu, a w połączeniu z silnym wiatrem zamiecie i zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna od 12°C do 16°C, na krańcach wschodnich oraz na terenach podgórskich około 10°C. W nocy temperatura minimalna od 5°C do 9°C, najcieplej nad morzem od 10° do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem i w górach okresami silny, południowo-zachodni i zachodni, we wtorek od zachodu słabnący. Porywy wiatru na północy i wschodzie oraz w Karpatach osiągną 70 do 80 km/h, a w Sudetach początkowo 100 km/h.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i postępującymi od zachodu rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C  nad morzem oraz w obszarach podgórskich do 19°C w Wielkopolsce i na Śląsku. Temperatura w nocy od 6°C na terenach podgórskich do 11°C nad Zatoką Gdańską. Wiatr słaby i umiarkowany, na pogórzach porywisty, południowo-zachodni.

W czwartek i piątek zachmurzenie umiarkowane, w czwartek przejściowo wzrost zachmurzenia i miejscami, głównie na południu, słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 17°C do 21°C, nieco chłodniej nad morzem od 15°C do 17°C. W nocy temperatura minimalna od 6°C, 7°C na terenach podgórskich do 11°C, 13°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem chwilami dość silny, zachodni skręcający na kierunki południowe, nad morzem w porywach do 55 km/h.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północnym zachodzie wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C na północy i w rejonach podgórskich i 18°C do 20°C, na przeważającym obszarze. W nocy temperatura minimalna od 7°C do 11°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, południowo-zachodni.

W niedzielę pochmurno z lokalnymi przejaśnieniami. Opady deszczu w całym kraju, najsilniejsze na północy. Temperatura maksymalna od 13°C nad morzem do 18°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem wzmagający się do dość silnego, porywisty, południowo-zachodni i zachodni.