Przejdź do treści

28.08.2023

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 35 tydzień roku (28.08-03.09.2023)

Od poniedziałku do środy Polska będzie w strefie falującego frontu, oddzielającego upalne zwrotnikowe powietrze utrzymujące się nad południowo-wschodnią i wschodnią częścią Polski od chłodniejszego powietrza polarnego morskiego napływającego z północnego zachodu. Wystąpią duże różnice temperatury. Prognozujemy upały na wschodzie, liczne burze w cieplejszej masie powietrza i opady ciągłe, okresami intensywne, na zachodzie kraju. Od czwartku spokojniejsza pogoda.

Mazury; Jezioro Rydzówka z lotu ptaka. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB
Mazury; Jezioro Rydzówka z lotu ptaka. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIBW poniedziałek na zachodzie zachmurzenie duże i umiarkowane, na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Przelotne opady deszczu, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 18°C na południowym zachodzie do 24°C w centrum i 31°C na południowym wschodnie, chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów – od 15°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.


W nocy z poniedziałku na wtorek w zachodniej połowie kraju opady, które miejscami będą intensywne. Burze głównie w pasie od Mazur i Podlasia po Opolszczyznę i Górny Śląsk, także z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 30 mm. Temperatura minimalna od 13°C na północnym zachodzie i w kotlinach sudeckich do 16°C w centrum i 22°C na południowym wschodzie. Wiatr w czasie burz silniejszy, w porywach do 85 km/h. 

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na wschodzie. Opady deszczu, na zachodzie okresami intensywne oraz burze. Silniejsze burze mogą wystąpić we wschodniej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 15°C, 16°C na zachodzie do 24°C w centrum i 34°C na krańcach południowo wschodnich. Wiatr słaby, zmienny, na wybrzeżu umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie na południu kraju do 90 km/h. 

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, na wschodzie również burze, miejscami z gradem. Temperatura od 16°C na zachodzie do około 19°C w centrum i 32°C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W rejonach burz wiatr w porywach do 80 km/h.

W czwartek i piątek przelotne opady deszczu, burze początkowo na Podkarpaciu. Od 19°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich.

Zachód Słońca na plaży w Jastrzębiej Górze; Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB
Zachód Słońca na plaży w Jastrzębiej Górze; Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIBW sobotę i niedzielę więcej słońca, przelotny deszcz tylko lokalnie nad morzem i na Pogórzu Karpackim. Temperatura maksymalna od 22°C do 28°C, nad morzem i w rejonach podgórskich od 19°C do 23°C.