Przejdź do treści

06.06.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 23 tydzień roku (06-12.06.2022)

W tym tygodniu zachmurzenie zmienne, z częstymi, przelotnymi opadami i burzami, w czasie których może spaść do 25 mm deszczu. W dzień temperatura powietrza od 18°C do 27°C, tylko lokalnie nad morzem około 15°C. Pod koniec tygodnia na południu kraju nawet do 30°C, a nocą od 8°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, ze zmiennych kierunków.

W poniedziałek przemieszczająca się z zachodu ku centrum kraju zatoka niżowa, i związany z nią układ frontów atmosferycznych, przyniesie dużo chmur z przelotnymi opadami deszczu (do 15 mm) i lokalnymi burzami. Możliwy grad. Słoneczna pogoda utrzyma się w pasie od Mazur, przez Mazowsze, po Małopolskę. Temperatura od 22°C do 26°C, chłodniej w rejonie Półwyspu Helskiego oraz w dolinach sudeckich 18-20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, w czasie burz w porywach do 60 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek na wschodzie i południowym wschodzie będzie nadal dość pogodna, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane lub duże i miejscami przelotny deszcz, niewykluczone burze. Temperatura od 11°C do 16°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr porywisty.

We wtorek pogodę kształtować będzie wypełniająca się zatoka niżowa wraz z falującym frontem atmosferycznym. Na przeważającym obszarze kraju wystąpią przelotne opady, a miejscami burze z gradem i intensywnymi opadami deszczu do około 25 mm. Pogodnie na Rzeszowszczyźnie. Temperatura od 21°C do 26°C, jedynie w rejonie Półwyspu Helskiego około 18°C. Wiatr słaby, zmienny, w czasie burz w porywach do 65 km/h.

W środę i czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, w trakcie których ponownie może wystąpić grad i intensywne opady deszczu do 25 mm.
W środę na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce raczej bez opadów. Temperatura od 19°C do 25°C, cieplej na Rzeszowszczyźnie 27°C, a najchłodniej miejscami nad morzem i na obszarach podgórskich – od 15°C do 19°C. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W piątek przelotne opady deszczu tylko na północy i południowym wschodzie kraju. Na Mazurach i Rzeszowszczyźnie możliwe burze. Na pozostałym obszarze dość pogodnie. Temperatura od 23°C do 27°C, nad morzem i lokalnie na obszarach podgórskich od 18°C do 20°C.

W sobotę przelotny deszcz na Pomorzu i na krańcach zachodnich. Na pozostałym obszarze dość pogodnie. Bardzo ciepło. Temperatura od 25°C do 30°C, chłodnej na północy kraju i lokalnie w górach: od 18°C do 24°C.

W niedzielę ponownie pochmurzy się niemal w całym kraju, wystąpią przelotne opady deszczu i miejscami burze. Bez opadów i stosunkowo pogodnie jedynie na Pomorzu Zachodnim. Nadal na przeważającym obszarze bardzo ciepło, temperatura od 23°C do 28°C, na południu do 30°C, na północy około 21°C.