Przejdź do treści

25.04.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 17 tydzień roku (25.04-01.05.2022)

W tym tygodniu zachmurzenie będzie zmienne, wystąpią przelotne opady deszczu, a początkowo na południu i w centrum kraju także burze. W poniedziałek opady miejscami będą miały umiarkowane natężenie i tam może spaść od 10 mm do 15 mm deszczu. W dzień temperatura powietrza wyniesie od 7°C do 17°C, a nocą od 0°C do 8°C. Tylko w nocy ze środy na czwartek, na północnym wschodzie, temperatura może obniżyć się do -3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz porywisty, z kierunków zmieniających się.

W poniedziałek przemieszczający się znad Dolnego Śląska na Białoruś płytki niż z układem frontów atmosferycznych przyniesie dużo chmur z opadami deszczu, a w górach śniegu. Na południu i w centrum prognozowane są burze z opadami deszczu i krupy śnieżnej. Opady chwilami będą intensywne, miejscami od Wielkopolski po Podlasie oraz w burzach może spaść do 15 mm opadu. Temperatura na ogół od 7°C do 12°C, ale najcieplej będzie w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – tam do 17°C. W czasie burz i w górach wiatr porywisty.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie większe przejaśnienia na północy kraju i tam lokalnie temperatura przy gruncie może wynieść około -1°C; na pozostałym obszarze od 1°C do 7°C. Z kolei w górach spore opady śniegu, w Tatrach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 cm.

We wtorek słaby klin wyżu znad Morza Norweskiego zapewni więcej przejaśnień oraz rozpogodzeń i tylko gdzieniegdzie padał będzie słaby, przelotny deszcz, a w górach śnieg. Temperatura od 8°C do 15°C.

Od środy do soboty Polska pozostawać będzie w słabo gradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i wówczas miejscami pojawi się przelotny deszcz. Temperatura w dzień od 7°C do 17°C, a nocą 0°C do 7°C; tylko noc ze środy na czwartek, na północnym wschodzie kraju, przyniesie spadek temperatury do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W niedzielę ponownie pochmurzy się niemal w całym kraju i wystąpią przelotne opady deszczu. Bez opadów i stosunkowo pogodnie jedynie na południowym wschodzie. Będzie także nieco cieplej, bo na przeważającym obszarze temperatura zmieści się w przedziale od 14°C do 17°C.