Przejdź do treści

31.05.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 21 tydzień 2021 r.

Za sprawą napływającego z północy i północnego wschodu Europy chłodnego powietrza, początek tygodnia będzie jeszcze dość chłodny, jednak z dnia na dzień napływające do Polski powietrze będzie cieplejsze, a temperatura będzie stopniowo rosła. Od czwartku już niemal w całym kraju powinna przekraczać 18°C, a gdzieniegdzie nawet 22°C. Do końca tego tygodnia upałów jednak nie widać.

W poniedziałek na ogół będzie pogodnie, na północy nawet słonecznie, jedynie na południu i południowym wschodzie nieco więcej chmur, przelotne opady deszczu i w górach  słabe burze. W szczytowych partiach Tatr opady śniegu, przyrost pokrywy o 6 cm. Temperatura maksymalna od 14°C nad morzem, około 17°C w centrum i na wschodzie do 20°C na północnym zachodzie. W rejonach podgórskich około 12°C.

We wtorek na wschodzie kraju dość pogodnie, na zachodzie zachmurzenie okresami będzie i tam miejscami możliwy przelotny deszczu. Lokalnie też burze z opadami niewielkiego gradu. Suma opadów deszczu na zachodzie Polski przeważnie do 15 mm, jedynie na Kujawach i Pomorzu lokalnie do 20 mm. Na szczytach Tatr słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 14°C nad morzem i na Podhalu, około 18°C w centrum i na wschodzie do 20°C na zachodzie. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W środę i czwartek bardzo podobny typ pogody. Rano zachmurzenie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego lokalnie dużego z przelotnymi opadami deszczu. Gdzieniegdzie, głównie na południu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 17°C na wschodzie, około 20°C w centrum do 22°C na zachodzie, chłodniej w rejonach podgórskich i na Półwyspie Helskim, około 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

W piątek, sobotę i niedzielę będzie napływało nieco cieplejsze i wilgotne powietrze ze wschodu i południowego wschodu Europu. Przyniesie to wzrost temperatury w ciągu dnia, ale również silniejsze opady deszczu w burzach. Dodatkowo możliwe opady gradu. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 16°C, 18°C nad morzem i na Podhalu, około 21°C-23°C w centrum do 25°C w sobotę i w niedzielę na zachodzie kraju. Wiatr nadal będzie wschodni, chwilami północno-wschodni. W czasie burz porywisty.