Przejdź do treści

05.01.2022

IMGW-PIB: Prognoza na długi styczniowy weekend (6-9 stycznia 2022 r.)

Pogoda w pierwszy długi weekend Nowego 2022 Roku będzie bardzo zmienna. Miejscami pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem a w nocy mróz, choć nie zabraknie też słońca i pogodnego nieba. Miejscami będzie także ślisko.
Dynamiczna sytuacja na rzekach – trwa spływ wody opadowo-roztopowej. Najbliższej nocy wzdłuż Wybrzeża będzie wiał silny wiatr z północy, który spowoduje przybór wody na stacjach morskich i w ujściowych odcinkach rzek. Na Bałtyku sztorm.

W czwartek, w święto Trzech Króli,  Polska znajdzie się w zasięgu układu niskiego ciśnienia, a z północy i północnego zachodu zacznie napływać mroźne arktyczne powietrze. Na niebie zobaczymy szybko wędrujące chmury z przelotnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem oraz przebijające się promienie słońca. Na północy kraju, z uwagi na oddziaływanie Morza Bałtyckiego, opady śniegu chwilami mogą być nieco silniejsze. Najwięcej pogodnego nieba pojawi się na zachodzie. Temperatura w dzień wyniesie od 0°C do 3°C, jedynie na Podhalu i w rejonach podgórskich około -1°C. Wiatr będzie porywisty, nad morzem do 65 km/h, a w górach do 100 km/h, północno-zachodni. Gdzieniegdzie może powodować zawieje śnieżne.

W nocy z czwartku na piątek ciśnienie zacznie rosnąć, dzięki czemu będzie pogodnie ale zimno. Początkowo na wschodzie kraju posypie słaby śnieg. Temperatura w nocy spadnie od -7°C do -3°C, jedynie nad morzem około -1°C, a w rejonach podgórskich spadek do -13°C. Miejscami będzie bardzo ślisko. Wiatr początkowo porywisty, potem będzie słabł.

W piątek nad Polskę nasunie się klin wysokiego ciśnienia, co zapewni niemal w całym kraju słoneczną pogodę, jedynie mieszkańcy północnych rejonów mogą spodziewać się większej ilości chmur i gdzieniegdzie słabych opadów śniegu, a  nad morzem deszczu ze śniegiem. Temperatura w dzień wyniesie od -3°C na południowym wschodzie do 2°C na zachodzie i nad morzem, chłodniej będzie w rejonach podgórskich około -4°C. Wiatr na ogół słaby, jedynie na wybrzeżu i w górach porywisty.

W sobotę i niedzielę ponownie na pogodę w Polsce będą wpływały układy niskiego ciśnienia i towarzyszące im fronty atmosferyczne, jednak napłynie nieco łagodniejsze powietrze polarne morskie. W sobotę początkowo na wschodzie będzie pogodnie, natomiast na pozostałym obszarze kraju niebo od rana będzie zasnute chmurami. Po południu już w całym kraju gdzieniegdzie poprószy słaby śnieg. W niedzielę również miejscami pojawią się słabe opady śniegu, ale nie zabraknie też przebłysków słońca, zwłaszcza na północy i wschodzie. Temperatura w dzień wyniesie od -2°C, 0°C na wschodzie do 2°C, 3°C na zachodzie kraju, w rejonach podgórskich będzie nieco chłodniej, około -3°C. W nocy nadal utrzyma się lekki mróz, temperatura minimalna wyniesie od -7°C, -5°C miejscami na południu do -1°C, 0°C nad morzem.

Sytuacja hydrologiczna cały czas pozostaje dynamiczna. Aktualnie na rzekach w dolnym i środkowym dorzeczu Wisły oraz Odry obserwujemy wzrosty i wahania stanu wody do strefy wody wysokiej. Jest to spowodowane spływem wody opadowo-roztopowej. Na 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 5 stacjach w dorzeczu Odry utrzymuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego. W ciągu najbliższych dni sytuacja powinna się zacząć powoli stabilizować, a stany wody będą stopniowo opadać do strefy wody wysokiej i średniej.

Zjawiska lodowe już prawie całkowicie zniknęły – dziś lód brzegowy był obserwowany jedynie w Iławie na jez. Jeziorak. W ciągu najbliższych dni, wraz z postępującym ochłodzeniem i spadkiem temperatury możemy spodziewać się ponownego rozwoju zjawisk lodowych – zwłaszcza w obszarach górskich oraz na północnym-wschodzie kraju.

W ciągu najbliższej doby większe wzrosty poziomu wody będziemy obserwować też na Wybrzeżu, szczególnie w rejonie Zalewu Szczecińskiego, w związku z silnym wiatrem z sektora północnego.

Obecnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2 (średniego) stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni rzek w woj.: dolnośląskim, śląskim oraz 1 (najniższego) stopnia przed gwałtownym wzrostami stanów wody dla Południowego i Południowo-Wschodniego Bałtyku oraz dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

W przyszłym tygodniu czeka nas łagodna zimowa aura z niewielkim mrozem nocami i temperaturą nieznacznie powyżej 0°C w dzień.

Ostrzeżenia hydrologiczne oraz meteorologiczne: https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true