Przejdź do treści

27.08.2021

IMGW-PIB: Prognoza modelu WRF-GFS Medium - Range Forecast na okres od 27.08.2021 do 11.09.2021

Gdy pogoda jest taka „łóżkowa”
Każde dziecko pod kołdrę się chowa
Kiedy za oknem ciągle pada
Pod koniec wakacji jest na to rada
Spoglądaj na chmury, rób zdjęcia, spisuj pogodę
A pierwszego września z uśmiechem przywitaj szkołę
Bo oprócz złej aury liczy się pogoda ducha
Ta zawsze zwycięży, gdy na dworze plucha.

Już niedługo nasze dzieci wrócą do szkoły i znów każdego dnia rano staniemy przed problemem, jak ubrać swoje pociechy. Z pomocą śpieszymy my, ludzie od pogody. Zanim jednak zadzwoni pierwszy dzwonek i rozpoczniemy meteorologiczną jesień, przed nami weekend a po nim dwa ostatnie dni wakacji.

Po zimnym i deszczowym tygodniu w sobotę i niedzielę wciąż będzie padać w całym kraju. Wg modelu WRF-GFS Medium – Range Forecast parasole przydadzą się też po weekendzie aż do 1 września włącznie. Wtedy, z powodu końca wakacji, niebo wyleje swoje łzy na uczniów w całym kraju oprócz zachodniej jego części. Od 2 września bez opadów, drobny deszcz możliwy tylko 4 września w północno-wschodniej części kraju. Natomiast od 6 do 11 września morko i deszczowo już w całej Polsce.

A co z temperaturami? Czy wrócą jeszcze upalne dni? Przez weekend nadal będzie chłodno, temperatura powietrza ledwo nie przekroczy 20°C. We wtorek, 31 sierpnia, cieplej zrobi się na wschodzie i północy kraju. 1 września cieplej tylko w centrum, a w pozostałych regionach chłodno. 2 września wyższe temperatury na zachodzie Polski, a 3 na południu i wschodzie. Od 4 września spodziewamy się bardzo zimnych nocy z temperaturami w okolicy 4°C, miejscami możliwe przymrozki. W górach, przy gruncie, temperatura może spaść nawet do –2°C i –4°C. Wiatr umiarkowany, lokalnie porywisty, tylko w czasie burz powieje mocniej. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest w dniach od 1 do 4 września.

Wracając do pierwszego dnia szkoły tylko uczniom na zachodzie kraju nie będą potrzebne parasole i kurtki przeciwdeszczowe. Wszystkim dzieciom i młodzieży, a zwłaszcza pierwszoklasistom, życzymy już dziś tylko samych pogodnych chwil, zarówno w szkole, jak i poza nią.

Poniżej prezentujemy prognozę modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres od 27.08.2021 do 11.09.2021.

WRF-GFS Medium-Range Forecast (opad 3-godzinny w mm) https://youtu.be/oS-mOvZP3vE

WRF-GFS Medium-Range Forecast (wiatr w m/s) https://youtu.be/mQSPAmDDdNA

WRF-GFS Medium-Range Forecast (temperatura powierzchni gruntu) https://youtu.be/pt3SnJoxVaw

WRF-GFS Medium-Range Forecast (temperatura na 2 m w °C) https://youtu.be/n3Y2h0x7MYg

Obliczenia są wykonywane w systemie WRF METEOPG, który jest prognostycznym systemem pogodowym, operacyjnie pracującym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym na mocy podpisanego porozumienia o współpracy z 2019 roku i koordynowanego przez prof. Mariusza J. Figurskiego.

Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków.

Zachęcamy rodziców i nauczycieli do wspólnej zabawy z dziećmi. Obserwujcie i opisujcie pogodę oraz wszystkie ślady pozostawione przez nią, takie jak: padający deszcz, pozostawione kałuże, słoneczne, bezchmurne niebo, suchy piach, czy wiatr przewiewający kolorowe liście. Przesyłajcie do nas (za pomocą naszych kanałów w social media) swoje obserwacje i zdjęcia, najciekawsze opublikujemy w mediach społecznościowych.