Przejdź do treści

08.09.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (9-15 września 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

W weekend nastąpi załamanie pogody, będzie pochmurno i deszczowo. Znaczniej chłodniej zrobi robi się zwłaszcza na wschodzie kraju. Niemal w całym kraju będą występowały opady deszczu, chwilami intensywne, a gdzieniegdzie pojawią się także burze. W nocy będzie mglisto. Po weekendzie nieco się rozpogodzi i ociepli.

W piątek zachmurzenie duże. Na zachodzie i południu miejscami większe przejaśnienia. Opady deszczu, na wschodzie okresami opady o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów miejscami do około 30 mm. Na zachodzie kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 12°C na wschodzie, około 20°C w centrum, cieplej na zachodzie do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i północy okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem i w czasie burz do 65 km/h, z kierunków południowych.

W sobotę zachmurzenie duże, na zachodzie większe przejaśnienia. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 10 mm do 20 mm, na południu około 30 mm. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C, chłodniej na północnym wschodzie i wschodzie oraz na Podhalu od 14°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 65 km/h.

W niedzielę nadal pochmurno i deszczowo niemal w całym kraju. Lojalnie na zachodzie i południu  możliwe także burze z gradem. Temperatura w dzień od 11°C na północnym wschodzie do 23°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

W poniedziałek i we wtorek więcej przejaśnień, jedynie gdzieniegdzie na północy nadal mogą występować przelotne opady deszczu. Temperatura w dzień od 14°C na północnym wschodzie do 23°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem we wtorek porywisty. W poniedziałek z kierunków północnych we wtorek z zachodu.
 
W środę ponownie pochmurno. Z zachodu na wschód na wschód będzie przemieszczała się strefa opadów deszczu, miejscami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Temperatura maksymalna wyniesie od 17°C na północnym zachodzie do 24°C na południu i wschodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami w porywach do 65 km/h. południowo-zachodni i zachodni.

W czwartek nadal będzie pochmurno, choć pojawi się nieco więcej przejaśnień na północy. Miejscami wystąpią słabe opady deszczu. Będzie chłodno: na przeważającym obszarze kraju temperatura maksymalna wyniesie około 18-19°C, jedynie na południowym wschodzie wzrośnie do 22°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Prognozowane w najbliższych dniach opady głównie na zachodzie i południu kraju przyczynią się do wzrostów poziomu wody na rzekach. Punktowo w czwartek oraz w piątek w zlewni górnej i środkowej Odry, zlewni Warty oraz w zlewni górnej Wisły może dojść do przekroczeń przekroczenia stanów umownych. Zagrożone lokalnymi podtopieniami będą obszary zurbanizowane. Na pozostałym obszarze kraju prognozuje się stabilizację oraz niewielkie wahania związane z opadami deszczu w strefie wody niskiej i średniej a lokalnie wysokiej.

W okresie objętym prognozą na Wiśle spodziewana jest tendencja spadkowa stanu wody, punktowo wahania w strefie wody niskiej, a lokalnie powyżej ujścia Raby oraz na dolnej Wiśle również w strefie wody średniej.

Na dopływach Wisły początkowo prognozowana jest stabilizacja bądź spadki poziomu wody w strefie stanów niskich, lokalnie średnich, a na Gostyni w wysokich. W czasie weekendu prognozuje się wahania oraz lokalnie wzrosty w aktualnych strefach związane z opadami deszczu.  
W wyniku prognozowanych opadów burzowych (czwartek i piątek) w górach i na terenach podgórskich w woj. śląskim i małopolskim (górna zlewnia Wisły), w miejscu ich wystąpienia, na mniejszych ciekach mogą zaznaczyć się wahania bądź wzrosty poziomu wody, lokalnie do strefy stanów średnich i wysokich. Podobna sytuacja może mieć miejsce na rzekach w woj. świętokrzyskim.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są spadki i wahania stanu wody w strefie wody niskiej a w zlewni Narwi lokalnie średniej i wysokiej. Lokalne niewielkie wzrosty mogą pojawić się po opadach związanych z przechodzeniem frontu – głównie w niedzielę.

Stany wody górnej Odry będą opadały w strefie wody niskiej. Na odcinku skanalizowanym Odry środkowej prognozuje się wahania w strefie wody średniej, w Malczycach na granicy strefy niskiej i średniej. Po opadach deszczu w czwartek oraz piątek na górnej Odrze zaznaczą się wzrosty i wahania w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej spodziewane są na ogół wahania stanów wody z tendencją spadkową w strefie wody niskiej.

W czwartek oraz w piątek prognozowane opady deszczu, również burzowe, przyczynią się do wzrostów stanu wody na rzekach uchodzących do górnej i środkowej Odry. Prognozowane opady podczas burz mogą przekraczać 40 mm i powodować punktowo gwałtowne wzrosty przy przekroczonych stanach umownych oraz lokalne podtopienia na obszarach zurbanizowanych. W Odolanowie na Baryczy stan wody będzie opadał w strefie powyżej stanu ostrzegawczego, jednak w wyniku opadów możliwe są tam okresowe ponowne wzrosty. Na dolnej Baryczy spodziewany jest dalszy, powolny wzrost stanu wody w górnej strefie wody średniej.

W kolejnych dniach prognozy w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są przeważnie spadki i stabilizacja stanów wody z możliwością niewielkich wahań, na ogół w strefie wody średniej. Lokalnie obserwowany będzie również spływ wód opadowych w dół zlewni, przeważnie w obecnych strefach stanu.

Na odcinkach rzek w zasięgu odziaływania obiektów hydrotechnicznych, zwłaszcza na Bystrzycy, Bobrze i Kwisie, mogą wystąpić wahania stanów wody, wywołane prowadzoną gospodarką wodną.

Na Warcie prognozowana jest stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody. Na dopływach Warty przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. W miejscach występowania prognozowanych opadów burzowych w czwartek, piątek i sobotę pojawić się mogą wzrosty stanów wody, lokalnie gwałtowne, szczególnie na dopływach górnej Warty. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim przewidywane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich i niskich. Na Bałtyku możliwy sztorm. Na Zalewie Wiślanym i Żuławach poziomy wody będą się wahać w strefie stanów średnich, z tendencją wzrostową. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywana jest stabilizacja i spadki stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich. Po prognozowanych opadach deszczu nastąpią niewielkie wzrosty związane ze spływem wód w dół zlewni, głównie w aktualnych strefach.

Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody, miejscami zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w wysokiej.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy uległa ponownie pogorszeniu szczególnie na wschodzie kraju. Aktualnie w Polsce obowiązuje 48 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną dla poszczególnych zlewni, a na 204 stacjach notujemy przepływ poniżej wartości progowej SNQ. Na 5 stacjach zmierzony został przepływ poniżej NNQ. Brak opadów oraz pogłębiający się deficyt opadów na wschodzie kraju wykazał ponownie tendencje do pogłębiania się suszy.

W przypowierzchniowej warstwie gleby poziom wilgotności na południowym zachodzie przekracza miejscami 80%. Można zauważyć większą wilgotność w warstwie 7-28 cm w porównaniu z warstwą 0-7 cm. Wynika to z powolnej infiltracji wody w głąb gleby i ponownym wysuszaniu najpłytszej warstwy. Gorzej jest w głębszych warstwach, czyli na poziomie 28-100 cm. W tej warstwie na znacznym obszarze wskaźnik wilgotności ma wartość poniżej 30 % a lokalnie spadła nawet poniżej 5% (woj. lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, podkarpackie).

W ciągu weekendu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie spadać w wyniku opadów deszczu prognozowanych praktycznie w całym kraju. W dalszej części tygodnia sytuacja może ulegać stopniowemu pogorszeniu, jednak w związku z niższymi temperaturami, proces ten nie będzie tak szybki jak jeszcze kilka tygodni temu.