Przejdź do treści

13.07.2021

IMGW-PIB: Niebezpieczna pogoda do końca tygodnia

Najbliższe dni upalne, z licznymi i gwałtownymi burzami.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami wystąpią burze, a lokalnie grad. Na zachodzie burze mogą przybierać postać nawałnic, i tam możliwe są opady do 50 mm, punktowo do 60 mm. Temperatura maksymalna od 29°C na zachodzie do 35°C na wschodzie. W trakcie burz porywy wiatru do 100 km/h oraz grad. W godzinach późno popołudniowych jest niewielkie prawdopodobieństwo na utworzenie się trąb powietrznych.
 
W czwartek przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, a punktowo do 50 mm. Temperatura maksymalna od 24-27°C na zachodzie do 30-33°C na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.
 
Podobna pogoda w piątek. Nadal możliwe burze z ulewami i porywistym wiatrem do 80 km/h. Upalnie na wschodzie do 32-33°C, nieco chłodniej od Zachodniego Pomorza po Dolny Śląsk, do 27°C.

Sobota i niedziela z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna do 31°C na wschodzie, na Dolnym Śląsku 24-25°C.

Przed nami wyjątkowo ciepłe noce, z temperaturą od 17°C do 21°C, które mogą źle wpływać na nasze samopoczucie.

Niebezpiecznie będzie również na rzekach. Kumulacje opadu burzowego mogą prowadzić do gwałtownych wzrostów stanu wody i przekroczenia stanów ostrzegawczych, a także powodować lokalne podtopienia.

Dziś wzrostów stanów można spodziewać się na mniejszych ciekach w Polsce północno-wschodniej. W środę możliwe gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia w pasie od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Małopolskę. Na obszarach miejskich i bezodpływowych intensywne burze z ulewnymi opadami deszczu mogą powodować zalania i podtopienia.  W czwartek strefa burz przesunie się na wschód kraju i tam lokalnie spodziewamy się groźnych zjawisk  hydrologicznych.