Przejdź do treści

04.05.2022

IMGW-PIB: Koniec tygodnia z przelotnym deszczem i wiosennymi burzami, lokalnie silnymi.

W najbliższych dniach do Polski napływać będzie ciepła i dość wilgotna masa powietrza, co skutkować będzie licznym rozwojem opadów przelotnych i burz, które lokalnie mogą mieć gwałtowny przebieg.

Czwartek będzie ciepły, z temperaturą do 22°C na południu i w centrum kraju. W ciągu dnia będą się jednak szybko rozwijać przelotne opady deszczu i burz. Burze występować będą głównie na południu, zachodzie i w centrum kraju, a ich głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do około 15 – 20 mm. W czasie burz mogą się pojawić także silniejsze porywy wiatru do około 70 km/h.

Noc z czwartku na piątek przyniesie kontynuację przelotnych opadów deszczu, a w pierwszej połowie nocy także lokalnych burz. Mimo godzin nocnych burze mogą miejscami przynosić jeszcze silne opady deszczu do 15 20 mm, zwłaszcza początkowo. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h. Noc będzie dość ciepła, do około 10°C w centrum i na południu kraju. Na północnym zachodzie lokalnie niewykluczone gęste mgły.

W piątek strefa burz obejmie południe i wschód kraju, a najsilniejsze prognozowane są na południowym wschodzie. Z burzami związane będą głównie silne opady deszczu do 15-20 mm. Porywy wiatru lokalnie mogą wynieść do 70 km/h. Pomimo opadów i burz piątek będzie dniem dosyć ciepłym, na południu i zachodzie kraju termometry wskażą miejscami nawet 20°C, 21°C.

W weekend nadal sporo opadów, lokalnie także zagrzmi. Sobota z temperaturą około 19°C, 20°C, ale w niedzielę już chłodniej, na północy kraju temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 15°C.

Prognozowane intensywne opady burzowe wpłyną na sytuację hydrologiczną. Lokalnie, zwłaszcza w zlewniach górskich lub zurbanizowanych, mogą występować wzrosty stanów wody do strefy stanów średnich i wysokich. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter. Dodatkowo przy szczególnie intensywnych opadach deszczu niewykluczone jest przekroczenie stanów ostrzegawczych. W związku z takimi prognozami w czwartek mogą zostać wydane ostrzeżenia hydrologiczne 1 lub 2 stopnia dla zlewni górnej i środkowej Wisły, górnej i środkowej Odry oraz górnej Warty.