Przejdź do treści

26.07.2023

Dynamiczna sytuacja pogodowa w Polsce i Europie. Rekordowe zjawiska pogodowe.

Sytuacja meteorologiczna w Polsce
Dziś po południu i w nocy spodziewamy się silnych opadów deszczu na południu i wschodzie kraju, którym towarzyszyć będą burze. Zostały wydane ostrzeżenia 1 i 2 stopnia przed silnym deszczem z burzami. Najmocniej popada w województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim. Suma opadów za całą dobę 26/27.07 mogą wynieść nawet do 60-70 mm. Burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 80 km/h, a lokalnie nawet trąba powietrzna. Wczoraj (25.07) trąbą powietrzna wystąpiła w miejscowości Wierzawice w woj. podkarpackim. Dziś na południu kraju warunki wiatrowe niestety nadal mogą sprzyjać takiemu zjawisku.

Burza w Tatrach, 25.07.2023 r. Fot. Witold Kaszkin IMGW-PIB

Burza w Tatrach, 25.07.2023 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

 

Dodatkowo, dzisiejszej nocy na szczytach Tatr wystąpią opady śniegu, które spowodują przejściowy przyrost pokrywy o około 3-5 cm.

Jutro, w czwartek, sytuacja się już uspokoi. Opady osłabną i odsuną się za naszą wschodnią granicę. Początkowo na południowym wschodzie kraju będzie padał jeszcze słaby deszcz.

Skąd biorą się takie ulewy nad Polską?
Wszystko za sprawą rozległego, wieloośrodkowego układu niżowego znad wschodniej i południowej Europy, połączonego pofalowanym frontem atmosferycznym. Ściąga on do nas z południowej i południowo-zachodniej Europy bardzo wilgotne masy powietrza.

Temperatura powietrza w najbliższych dniach będzie typowo letnia. Do piątku na termometrach maksymalnie do 25°C, w weekend trochę cieplej do 28°C. Upałów w ciągu najbliższego tygodnia się nie spodziewamy.

Zagrożenie hydrologiczne
W związku z intensywnymi opadami deszczu na południu i południowym wschodzie kraju wystąpią gwałtowne wzrosty poziomu wody w rzekach. W zlewni górnej Wisły w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnego opadu, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Następnie wzrosty na rzekach notowane będą w zlewni Sanu oraz górnego Bugu w strefie wody wysokiej

Sytuacja pogodowa w Europie. Rekordowe zjawiska.
Europa południowa doświadcza ponownie bardzo gorącego lata. Skutkiem tego są rekordowe fale upału, podczas których temperatura powietrza miejscami wzrasta do 47-48°C, a także groźne pożary, które coraz bardziej zbliżają się do dużych miast jak Palermo czy Lizbona. Woda Morza Śródziemnego jest rekordowo gorąca.

Cześć południowej Europy doświadcza też niezwykle silnych burz, zwłaszcza w rejonie frontów atmosferycznych, których ułożenie obejmuje głównie region północnych Włoch czy też m.in. Północnej części Półwyspu Bałkańskiego. W ciągu ostatniego tygodnia region ten kilkukrotnie doświadczał serii gwałtownych burz, którym towarzyszą porywy wiatru nawet powyżej 100 km/h, lokalnie 200 km/h (Le Chaux-de-Fonds: w Szwajcarii 217 km/h w poniedziałek), a także opady bardzo dużego gradu. To właśnie wczoraj w trakcie burzy superkomórkowej z północno-wschodnich Włoch (nieco na południe od miejscowości Pordenone) padał grad, którego średnica wyniosła 19 cm. Oznacza to, że został pobity rekord wielkości gradu w Europie, ustanowiony zresztą 5 dni wcześniej (16 cm grad padał w rejonie miejscowości Carmignano di Brenta w regionie Wenecja Euganejska). Średnica gradu 19 cm oznacza, że od światowego rekordu (20,3 cm zaobserwowane 23 lipca 2010 r. w Vivian w Dakocie Południowej w Stanach Zjednoczonych) zabrakło niecałe 1,5 cm.

Rekord wielkości gradu dla Polski wynosi 13,5 cm. Taki grad spadł 24 czerwca 2021 r. w burzy w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego.

Grad o średnicy 19 cm, 24.07.2023 r. Azzano Decima Włochy, Fot. Marilena Tonin

Grad o średnicy 19 cm, 24.07.2023 r. Azzano Decima Włochy, Fot. Marilena Tonin
https://www.facebook.com/European.Severe.Storms.Laboratory/posts/pfbid0XjHKemZsdYGpogU9rMdvWsnKeLALY9zi1jJgNJNQCJn8EauHBQqTdzW5Aq4PQs6Fl