Przejdź do treści

02.10.2020

Ciepły weekend?

Deszczowa i pochmurna aura odchodzi powoli w przeszłość i w najbliższy weekend zapowiada się znacząca poprawa pogody.

Piątek (2 października)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest pod wpływem zatoki rozległego niżu znad północnej Francji i Wysp Brytyjskich. Na zachodzie kraju zaznaczy się front okluzji, a z południe zacznie napływać ciepła masa powietrza polarnego.
Ciśnienie nieznacznie się waha.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C na zachodzie do 19°C na wschodzie regionu. Wiatr umiarkowany, w pasie nadmorskim okresami dość silny i porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

Gdańsk  18°C  Koszalin  17°C  Szczecin  17°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C na południu do 18°C na północnym zachodzie regionu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

Olsztyn  17°C       Suwałki  17°C          Białystok  16°C  

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 15°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

Poznań   17°C         Gorzów      16°C        Toruń              16°C
Kalisz      17°C         Bydgoszcz 16°C        Zielona Góra   17°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Warszawa   15°C          Łódź  16°C        Lublin   15°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu także rozpogodzeniami. Miejscami opady deszczu, po południu zanikające. Rano lokalnie w rejonach podgórskich mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 15°C do 18°C, w szczytowych partiach Sudetów od 9°C do 12°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, południowo-wschodni.

Wrocław   18°C     Jelenia Góra       18°C     Legnica            18°C
Opole       17°C      Katowice            17°C     Częstochowa   16°C    

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu możliwe rozpogodzenia. Miejscami, głównie na południu regionu przelotne opady deszczu. Rano miejscami silne zamglenia. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 12°C do 15°C, wysoko w Beskidach od 8°C do 12°C, na szczytach Tatr około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, pod wieczór wzmagający się do dość silnego, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Kraków   17°C      Kielce  15°C      Rzeszów  15°C     Zakopane  14°C

 
Sobota (3 października)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska pozostanie w zasięgu niżu z ośrodkami nad Francją. Pod wieczór, do krańców zachodnich, przybliży się chłodny front atmosferyczny, związany z tym niżem. Z południa napływać będzie coraz cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie będzie się wahać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni i wschodni.

Gdańsk  21°C  Koszalin  20°C  Szczecin  22°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Do południa miejscami przelotne opady deszczu, głównie na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 19°C na północy do 22°C na południowym wschodzie i południu regionu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach wzmagający się do 65 km/h, południowo-wschodni.

Olsztyn  21°C       Suwałki  19°C          Białystok  21°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od 21°C do 24°C.
Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni.

Poznań   23°C         Gorzów      22°C        Toruń              22°C
Kalisz      23°C         Bydgoszcz 22°C        Zielona Góra  23°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Rano na północnym wschodzie zanikające opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni.

Warszawa   21°C          Łódź  23°C        Lublin   21°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 22°C do 24°C, w szczytowych partiach Sudetów od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. W obszarach podgórskich Sudetów porywy wiatru do 65 km/h, Beskidów do 90 km/h, w szczytowych partiach Sudetów do 100 km/h,
w Beskidach do 110 km/h.

Wrocław   23°C     Jelenia Góra       24°C     Legnica            23°C
Opole       23°C      Katowice            23°C     Częstochowa   23°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe, okresami umiarkowane, w Tatrach zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna od 20°C na wschodzie do 24°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 20°C do 23°C, w miejscach oddziaływania wiatru halnego wzrost temperatury do 25°C. Wysoko w Beskidach temperatura maksymalna od 16°C do 18°C, na szczytach Tatr około 13°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni. W rejonach podgórskich wiatr dość silny, okresami silny (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach do 90 km/h, z południa. Wysoko w Beskidach wiatr silny i bardzo silny (od 40 km/h do 55 km/h) w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 130 km/h, południowo-zachodni.

Kraków   23°C      Kielce  22°C      Rzeszów  20°C     Zakopane  23°C


Niedziela (4 października)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie strefa pofalowanego frontu chłodnego, oddzielającego bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, zalegające na wschodzie, od znacznie chłodniejszego powietrza polarnego morskiego, napływającego nad obszary zachodnie Polski. Ciśnienie będzie powoli rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przemieszczające się z zachodu na wschód przelotne opady deszczu. Lokalnie na wschodzie regionu niewykluczone burze. Temperatura maksymalna od 18°C na północnym zachodzie do 22°C na wschodzie regionu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h,
z kierunków południowych.

Gdańsk  22°C  Koszalin  18°C  Szczecin  19°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na zachodzie niewykluczone słabe burze. Temperatura maksymalna od 21°C
do 24°C. Wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

Olsztyn  22°C       Suwałki  21°C          Białystok  24°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze, zjawiska te zwłaszcza na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 19°C na zachodzie do 22°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

Poznań   19°C         Gorzów      19°C        Toruń             21°C
Kalisz      20°C         Bydgoszcz 21°C        Zielona Góra 20°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie regionu, przelotne opady deszczu, tutaj też niewykluczone słabe burze. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie do 25°C na wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h na wschodzie, z kierunków południowych.

Warszawa   23°C          Łódź  21°C        Lublin   24°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C. Wiatr umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny i porywisty, z kierunków południowych.

Wrocław   21°C     Jelenia Góra       20°C     Legnica            20°C
Opole       21°C      Katowice            22°C     Częstochowa   21°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie niewykluczone słabe burze. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie do 25°C na wschodzie; w rejonie oddziaływania wiatru fenowego do 26°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h na wschodzie, z kierunków południowych. W rejonach podgórskich porywy wiatru do 80 km/h, w szczytowych partiach Tatr i Bieszczad porywy wiatru do 100-110 km/h, stopniowo od zachodu słabnące.

Kraków   23°C      Kielce  22°C      Rzeszów  23°C     Zakopane  19°C

 

Fot. Antonio Grosz/Unsplash