Przejdź do treści

03.11.2020

Bądź bezpieczny z IMGW-PIB – nowa prognoza ryzyka odmrożeń

Przed nami sezon jesienno-zimowy, z niskimi temperaturami powietrza, silnymi wiatrem i dużą wilgotnością powietrza. Warunki te, przy braku odpowiedniej ochrony, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dlatego w serwisie biometeo.imgw.pl uruchomiliśmy właśnie krótkoterminowe prognozy ryzyka odmrożenia skóry twarzy i palców dłoni: biometeo.imgw.pl.

W prognozie podajemy informację o czasie, po upływie którego – w danych warunkach meteorologicznych – może dojść do powstania odmrożeń nieosłoniętej powierzchni skóry twarzy i palców dłoni. Wykorzystano w tym celu wskaźnik FR (frostbite risk) opracowany na bazie badań przewodnictwa i przepływu cieplnego w tkankach.

Ponadto w serwisie znajdują się obszerne informacje o tym, jak nie dopuścić do odmrożeń, jak je rozpoznawać i jak postępować jeśli wystąpią pierwsze objawy. Warunki występujące w danej chwili mogą być znacznie bardziej obciążające niż prognozowane przez model, stąd też ryzyko wystąpienia odmrożenia w danym momencie może być większe niż sugeruje nasza prognoza. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie w każdej sytuacji i nie bagatelizujmy ostrzeżeń.

Zapraszamy również do zapoznania się z Vadamecum biometeo na zimę, w którym znajdziecie szereg porad, jak chronić siebie i swoich bliskich przed skutkami niebezpiecznej i nieprzyjemnej pogody.