Przejdź do treści

18.06.2022

Aktualizacja prognozy upału – ekstremalnie gorąca niedziela

Najnowsze prognozy dość jednoznacznie wskazują obszar i zasięg upałów. Już dziś możemy liczyć się z tym, że na Ziemi Lubuskiej temperatura poszybuje do 34 st. Celsjusza! Jutro upał będzie jeszcze większy!

Nad Polskę wkracza fala afrykańskiego upału, która w ostatnich dniach dotknęła, m.in. Francję i Hiszpanię przynosząc rekordowe wartości temperatury. Już dziś w znacznej części Polski zachodniej i miejscami w centrum temperatura przekroczy 30°C, a w rejonie Ziemi Lubuskiej sięgnie 34°C. Jutro będzie jeszcze goręcej, a upał będzie w większej części kraju. Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce czy na północy Dolnego Śląska temperatura przekroczy 35°C, a lokalnie może sięgnąć 37°C. Nieco chłodniejsza, ale nadal gorąca będzie Suwalszczyzna oraz miejscowości podgórskie bo tam około 27-28°C. Najbardziej skrajnie przedstawiać się będzie sytuacja nad morzem. Jeszcze dziś bardzo ciepło z temperaturą około 25°C, a w Świnoujściu nawet 32°C, jutro – pochmurno, z przelotnym deszczem i temperaturą nieprzekraczającą 20°C. Upał nie potrwa długo – chłodny front już w nocy z niedzieli na poniedziałek zacznie się przemieszczać z północnego zachodu ku centrum przynosząc przelotny deszcz i burze. W poniedziałek Polska będzie wyraźnie podzielona między chłodne i okresami deszczowe wybrzeże z temperaturą około 16°C a gorącym Podkarpaciem z temperaturą około 32°C. W pasie od Śląska po Podlasie rozwijać się będą burze, które mogą być gwałtowne (zarówno jeśli chodzi o silny wiatr, intensywny deszcz jak i ryzyko dużego gradu). Od wtorku w całym kraju chłodniej, ale bardzo prawdopodobne, że na koniec tygodnia upał wróci.

Upały zachęcają do rekreacji, ale pamiętajmy, że szczególnie w tak skrajnych przypadkach wysokiej temperatury warto się odpowiednio przygotować.

W niedzielę czas na odpoczynek warto zaplanować. Zwłaszcza, jeśli warunki termiczne ulegną pogorszeniu. Ulgą będzie przebywanie w zacienionych i przewiewnych miejscach lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. W dniach z upałem ważne jest utrzymywanie komfortu termicznego w pomieszczeniach. Wentylowanie tylko po zachodzie słońca, kiedy temperatura powietrza będzie najniższa, a po wschodzie słońca zamykanie okien i ich zasłanianie, by ograniczać napromieniowanie i chronić przed nadmiernym nagrzewaniem. Temperatura w zamkniętych pomieszczeniach czy wewnątrz auta może wzrastać bardzo szybko. Należy być czujnym, by nawet na moment nie pozostawić dziecka czy zwierząt wewnątrz. Nadmierna aktywność fizyczna jest niewskazana, nawet u osób wytrenowanych. Praca mięśni generuje bowiem dodatkowy strumień ciepła w organizmie. Usuwanie nadmiaru ciepła z organizmu (konieczne dla zachowania temperatury wewnętrznej na właściwym poziomie) obciąża układ krążenia i w skrajnych przypadkach może prowadzić do problemów z jego wydolnością, a nawet wystąpienia udaru cieplnego. Pocenie się jest dla człowieka najbardziej efektywnym procesem wspomagającym redukcję nadmiaru ciepła w organizmie. By było efektywne należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.
Prognozy wskaźnika strat wody z organizmu – dla osoby spacerującej w miejscu nasłonecznionym wskazują – że na zachodzie Polski, gdzie natężenie upału będzie największe, będzie potrzebne uzupełnianie nawet 700 g płynów co godzinę podczas typowej aktywności na zewnątrz). Należy również zwrócić uwagę na bardzo wysoką, a w górach ekstremalnie wysoką wartość indeksu promieniowania UV. U osób o jasnej karnacji i dzieci bezwzględnie konieczne jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy i ochrony skóry kremem z filtrem 50+ SPF. Więcej rekomendacji na czas postępowania w okresie upałów znajdziecie Państwo w naszym Vademecum, dostępnym tutaj: https://www.imgw.pl/sites/default/files/2020-08/imgw_upal_vademecum.pdf