Przejdź do treści

30.10.2020

Aktualizacja prognozy synoptycznej na najbliższy weekend 30.10-01.11.2020 r.

Według analizy najnowszych prognoz w weekend zmieni się przestrzenny rozkład temperatury: tym razem najcieplej zrobi się na zachodzie, najchłodniej na wschodzie. Na zachodzie i południu początkowo występować będą też opady deszczu.

Piątek (30 października)
Na zachodzie oraz częściowo na południu Polski będzie pochmurno z umiarkowanymi opadami deszczu – do 20 mm w Sudetach. Na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu występować będą jedynie lokalnie, zwłaszcza na północnym wschodzie, gdzie prognozujemy większe przejaśnienia. Będzie ciepło, od 9°C na wschodzie do 13°C na wybrzeżu, chłodniej na Podhalu do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i z zachodu.

Sobota (31 października)
Uwaga na mgły, które utworzą się w nocy z piątku na sobotę. Nad ranem lokalnie na wschodzie i północnym wschodzie temperatura obniży się do 1°C i wystąpią niewielkie przygruntowe przymrozki, co może skutkować lokalnie śliskością dróg i chodników. Na zachodzie i południu zachmurzenie będzie duże z opadami deszczu. W nocy opady w górach i rejonach podgórskich będą o umiarkowanym i silnym natężeniu, a sumy opadów mogą tam sięgać 30 mm. W dzień deszcz będzie słabszy i będzie stopniowo zanikać. Na pozostałym obszarze sucho i pogodnie. Temperatura od 9°C na wschodzie, przez 12°C w centrum, do 15°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby, zmienny z przewagą północnego.

Niedziela (1 listopada)
Będzie więcej przejaśnień i rozpogodzeń, ale w zachodniej połowie kraju zachmurzenie wzrośnie do dużego i wystąpią opady deszczu. Rano w wielu miejscach mglisto, głównie na wschodzie. Także na wschodzie ponownie możliwe są niewielkie przygruntowe przymrozki, które lokalnie spowodują śliskość dróg i chodników. Temperatura od 10°C do 13°C i do 15°C na zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze także umiarkowany, miejscami porywisty, z południa i południowego wschodu.


Pierwszy dzień listopada w tym roku nie będzie wyjątkowy pod względem termicznym na tle wielolecia 1990-2019. Najchłodniejszy poranek z tą datą wystąpił w 1991 r.
W całym kraju wówczas temperatura spadła poniżej 0°C, a w wielu miejscach była poniżej -5°C (Zakopane -10,2°C). Z kolei 1 listopada 2018 r. napływ ciepłego powietrza z południa oraz wiatr halny dał nam temperaturę maksymalną nawet powyżej 20°C (Tarnów 21,7°C).