Przejdź do treści

25.09.2020

26-27 września. Jesień na całego!

Prognozy na najbliższy weekend przewidują dynamiczną pogodę – intensywne opady deszczu, miejscami burze, silny i porywisty wiatr oraz ochłodzenie. Czy jesień zawsze rozpoczynała się tak samo?

W 2019 roku w pierwszy jesienny weekend (28-29 września) przeważało zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami padał słaby, przelotny deszcz, na północy i zachodzie występowały też burze. W nocy najchłodniej było na wschodzie kraju, od 8°C do 11°C, najcieplej natomiast na zachodzie i południu, do 14-17°C. W dzień temperatura maksymalna wynosiła od 14-16°C na północnym wschodzie do 20-22°C na południu. Wiatr był słaby i umiarkowany, jedynie na obszarach podgórskich dość silny i porywisty, z kierunków południowych i zachodnich.

W 2018 roku ostatni weekend września (29-30) był słoneczny, ale chłodny. Nocami temperatura spadała do –3°C na wschodzie oraz południu kraju, a przy gruncie było jeszcze chłodniej, nawet –6°C miejscami na wschodzie. W dzień natomiast najcieplej było na zachodzie oraz nad morzem, do 16-18°C, najchłodniej natomiast na wschodzie i obszarach podgórskich, od 12°C do 14°C. Wiał słaby i umiarkowany wiatr, przeważnie z kierunków południowych.
 
Koniec września 2017 r. to ponownie na przeważającym obszarze słoneczna aura, jedynie na zachodzie padał słaby deszcz. Noce były mgliste i chłodne, temperatura minimalna spadała na wschodzie, w górach oraz miejscami w centrum do –1°C, a przy gruncie do –3°C. Najcieplejsze noce były nad morzem – do 10-12°C. W dzień, po zaniku nocnych mgieł, temperatura szybko rosła, najcieplej było na zachodzie kraju, do 19°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, w dzień tylko okresami dość silny i wiał z południa oraz wschodu.  


F. Luke Porter | Unsplash