Przejdź do treści

07.01.2020

Prognoza warunków meteorologicznych dla Polski na styczeń 2020 roku.

Mapy z prognozami długoterminowymi mają charakter orientacyjny i przedstawiają ogólny obraz pogody. Jest to wynik prognozy probabilistycznej, która nie wyklucza wystąpienia innych klas, a jedynie wskazuje najbardziej prawdopodobną. Krok siatki, w której rysowana jest mapa to około 11 km. Obraz na mapie może różnić się od prognozy dla pojedynczego miasta, szczególnie w przypadku sumy opadów i liczby dni z opadem, które mają charakter lokalny.

W części północno-wschodniej, północnej kraju oraz miejscami na zachodzie i w obszarach górskich średnia temperatura powietrza w styczniu powinna być w klasie „poniżej normy”. Temperatura w Polsce centralnej, w zależności od lokalizacji, może być „poniżej normy” lub „w normie”. W pozostałych regionach należy spodziewać się średniej temperatury powietrza „w normie”. 

W styczniu przewiduje się, że na zachodzie kraju suma opadów będzie przeważnie poniżej normy, na pozostałym obszarze opady powinny być w normie, a w centrum i na południowym wschodzie miejscami powyżej normy.

Styczeń może obfitować w dni pochmurne i deszczowe. Bardzo możliwe, że liczba dni z opadami na przeważającym obszarze kraju będzie powyżej normy i jedynie miejscami na zachodzie i południu może mieścić się w normie. 

Pełne opracowanie prognozy na styczeń znajduje się w załączonym pliku.