Przejdź do treści

09.04.2020

Prognoza na Święta Wielkanocne

Piątek w całym kraju na ogół pogodny, jedynie lokalnie może pojawiać się więcej chmur. Słaby deszcz jedynie rano na Podkarpaciu i na Podhalu, poza tym bez opadów. Temperatura w dzień od 8°C nad morzem i na Podhalu, do 15°C na Dolnym Śląsku. W nocy dość chłodno, temperatura od –2°C na Suwalszczyźnie, do 4°C na Podkarpaciu. Miejscami mogą pojawić się również przygruntowe przymrozki do –2°C. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany. 

W sobotę również pogodnie. Jedynie na południu pojawi się nieco więcej chmur, ale bez opadów. Temperatura w dzień od 9°C na Podhalu, Suwalszczyźnie i nad morzem, do 16°C na Dolnym Śląsku. W nocy temperatura od 1°C na wschodzie i południu do 6°C na zachodzie i północy kraju. Wiatr słaby zmienny, na południu okresami umiarkowany, północny. 

W niedzielę bardzo ciepło. Na południu kraju przez cały dzień słonecznie, w centrum też dość pogodnie. Dużo chmur na północy, a wieczorem również na zachodzie. W ciągu dnia padać nie będzie, ale późnym wieczorem i w nocy na zachodzie oraz na północy kraju miejscami wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura w dzień od 13°C na Suwalszczyźnie i nad morzem do nawet 20°C na zachodzie i południu kraju. W nocy od 4°C na wschodzie do 9°C na północnym zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z południa. 

W poniedziałek zupełna zmiana pogody. Przez Polskę z północy na południe przemieści się chłodny front atmosferyczny (rys. 1), który przyniesie porywisty wiatr, deszcz, lokalnie burze, a wieczorem i w nocy także deszcz ze śniegiem i śnieg. 

W poniedziałek rano ładnie będzie jedynie w centrum i na wschodzie, na pozostałym obszarze należy spodziewać się sporej ilości chmur i opadów deszczu. Po południu już w całym kraju będzie pochmurno z opadami deszczu, a w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Dolny i Górny Śląsk, a także na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie możliwe są burze. Temperatura w dzień od 10°C na północy do 20°C na południu i zachodzie. Wieczorem i w nocy, na północy i północnym wschodzie kraju oraz w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W nocy w całym kraju temperatura spadnie do –2°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 60 km/h. 

 

Opracowanie: CMOK (Synoptyk: Ewa Łapińska)
F. Freestocks / Unsplash