Przejdź do treści

16.02.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (17-23 lutego 2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend trudne warunki pogodowe – będzie niebezpiecznie! Polska znajdzie się w zasięgu aktywnego niżu z układem frontów atmosferycznych, który przyniesie bardzo silny wiatr, zwłaszcza w rejonie wybrzeża. Porywy nad morzem mogą osiągać nawet 125 km/h. Wiatr osłabnie w niedzielę, ale początek przyszłego tygodnia ponownie zapowiada się wietrzny, jednak porywy wiatru nie powinny wtedy przekraczać 65 km/h.

W piątek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północy opady okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadu do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 3-5°C na wschodzie i w rejonach podgórskich, około 8°C w centrum, do 11°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na zachodzie wzmagający się do dość silnego, w porywach do 75 km/h, nad morzem do 85 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h, w Sudetach do 120 km/h, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże, ale od północnego zachodu w głąb kraju postępować będą większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym wschodzie opady będą okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do około 15 mm. Po północy opady stopniowo będą zanikać. Temperatura minimalna od 1°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem okresami bardzo silny, od 55 km/h do 70 km/h, w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północy do 100 km/h, w głębi kraju do 85 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 150 km/h, w Karpatach do 100 km/h.

W sobotę nadal przewaga chmur i okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 3-5°C na wschodzie, około 8°C w centrum, do 11°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 85 km/h, a na północy do 100 km/h, zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 140 km/h, a w Karpatach do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę pochmurno z opadami deszczu, a w centrum i na północy kraju także deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 3-4°C na północy do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i zachodzie chwilami dość silny i w porywach do 60 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

W poniedziałek nadal dużo chmur z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i w porywach do 60 km/h, nad morzem do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

We wtorek pochmurno z opadami deszczu, na północnym wschodzie lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3-5°C na północnym wschodzie kraju do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr nadal dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 65 km/h zachodni.

W środę zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C na północy do 12°C na południu. Wiatr słaby umiarkowany, na południowym zachodzie i na wybrzeżu okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

W czwartek pochmurno z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Dynamiczny, wietrzny weekend przyniesie znaczne wzrosty poziomów wody na stacjach morskich, cofkę w ujściowych odcinkach rzek i sztorm na Bałtyku do 12 w skali B. Na południu natomiast występować będą roztopy i spowodowane nimi wzrosty stanów wody. Sytuacja będzie się stopniowo stabilizować po weekendzie.

Na Wiśle prognozowane są głównie wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły, tam gdzie występuje jeszcze pokrywa śnieżna, następować będzie jej topnienie. Spływ wód roztopowych spowoduje wzrosty lub wahania stanów wody. Po weekendzie nocami prognozowane są ujemne temperatury powietrza, więc topnienie śniegu będzie wolniejsze, a wzrosty obserwowane będą głównie za dnia.

W zlewniach środkowej i górnej Wisły prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wahania i wzrosty spowodowane topnieniem pokrywy śnieżnej w Beskidach. W weekend w związku z prognozowanymi opadami deszczu mogą wystąpić lokalne wzrosty lub wahania stanów wody, zwłaszcza w zlewni Narwi.

Na Odrze prognozowane są głównie wahania stanów wody, w pierwszej połowie okresu z tendencją wzrostową.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są przede wszystkim spadki i wahania stanów wody. Lokalnie, zwłaszcza na lewostronnych dopływach Odry, mogą występować wzrosty związane ze spływem wód roztopowych. Większe wahania stanów wody występować będą na odcinkach rzek będących pod wpływem działania urządzeń hydrotechnicznych.

Na Warcie i jej dopływach dominować będzie stabilizacja, lokalnie zaznaczą się również wzrosty i spadki stanów wody.

W nadchodzącym tygodniu, a przede wszystkim w jego pierwszej połowie, najbardziej dynamiczna sytuacja będzie na północy kraju. W związku z bardzo silnym wiatrem z kierunków północnych (na Wybrzeżu sięgającym 125 km/h), od piątkowego popołudnia na Wybrzeżu, Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach występować będą gwałtowne wzrosty poziomu wody do strefy wody wysokiej i z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. W odcinkach rzek uchodzących do morza będzie występować cofka, powodująca również tam wzrosty stanu wody i przekroczenia stanów umownych. Na Bałtyku sztorm – wiatr do 12 w skali B. Wydane zostaną ostrzeżenia hydrologiczne 2., a nawet 3. stopnia. Od niedzieli sytuacja będzie się powoli stabilizować, chociaż na wschodzie obszaru występować będzie jeszcze porywisty wiatr. Widoczna zmiana kierunku wiatru i uspokojenie się sytuacji hydrologicznej nastąpi we wtorek i wówczas można spodziewać się większych spadków poziomu wody. Jednak od środy ponownie zacznie wiać z północnego zachodu, więc możliwe są wahania poziomów wody z tendencją wzrostową.

Na pozostałych odcinkach rzek Przymorza występować będą głównie wahania stanów wody z tendencją spadkową.

W zlewni Pregoły w granicach Polski w weekend mogą zaznaczyć się wzrosty i wahania stanów wody związane z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu. Od poniedziałku natomiast dominować będą wahania ze spadkami stanu wody.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie na 9 stacjach występują przepływu poniżej SNQ. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywała się na podobnym poziomie.