Przejdź do treści

02.10.2019

Podsumowanie ostatniej wietrznej doby

30 września pogoda w Polsce kształtowana była przez płytki niż którego ośrodek przemieszczał się znad Cieśnin Duńskich, przez Bałtyk Południowo-Zachodni i Południowy nad Litwę.

Nad Polską wystąpił duży, poziomy gradient ciśnienia atmosferycznego, w godzinach wieczornych różnica ciśnienia pomiędzy północnym wschodem a południowym zachodem kraju wyniosła 20 hPa. W całym kraju z kierunków zachodnich wiał dość silny i silny, a na Dolnym Śląsku również bardzo silny wiatr (średnia prędkość od 40 km/h do 60 km/h), który w porywach osiągał nawet 100 km/h.

Pierwsze, silniejsze porywy wiatru zanotowane zostały przed południem na Dolnym Śląsku oraz w Beskidach, w kolejnych godzinach strefa silnego i porywistego wiatru objęła zachód, centrum oraz wschód kraju, natomiast w godzinach wieczornych wiatr zaczął stopniowo słabnąć. Najsilniejsze porywy wiatru odnotowane zostały w Nowym Sączu i Sulejowie – 101 km/h, Wrocławiu – 97km/h oraz Zamościu, Rzeszowie-Jasionka i Poznaniu – 90 km/h. Najsilniejszy zanotowany poryw wiatru na Kasprowym Wierchu wyniósł 108 km/h, natomiast znacznie silniejsze porywy wystąpiły na Śnieżce – 176 km/h. Silny i porywisty wiatr wiał również na wybrzeżu, tutaj najsilniejsze porywy wiatru zanotowano w zachodniej jego części – na stacji w Dziwnowie osiągały one 98 km/h.

Silnym porywom wiatru towarzyszyły opady deszczu. Największe dobowe sumy zanotowano na stacjach w Grzmiącej (35 mm) i Sępólnie Wielkim (30 mm).

Panujące na wybrzeżu warunki meteorologiczne, a w szczególności silny wiatr wiejący z południowego zachodu spowodowały wzrost stanów wody w ujściowych odcinkach rzek. Zanotowano również podniesienie się poziomu morza na stacjach morskich i przybrzeżnych. Miejscami osiągnięte zostały stany wysokie.

W związku z warunkami meteorologicznymi zostały wydane ostrzeżenia przed silnym wiatrem, pierwszego i drugiego stopnia, dla większości kraju. Dodatkowo w związku z sytuacją hydrologiczną na wybrzeżu wschodnimi na morskich wodach wewnętrznych RP, wprowadzono ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia.

Wczoraj, straż pożarna interweniowała około 6050 razy (głównie usuwanie wiatrołomów i zabezpieczanie uszkodzonych dachów). Najwięcej w woj. wielkopolskim – 950, łódzkim - 770, śląskim – 630 i dolnośląskim – 625. Uszkodzonych zostało 397 dachów, w tym 246 mieszkalnych. Występowały liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej

Autor: RCB
Foto: Ivan Vranic / Unsplash