Przejdź do treści

17.11.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (18-24 listopada 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Najbliższy tydzień za sprawą wyżu, tylko przejściowo zakłóconego wpływem niżów, będzie chłodny, ale raczej suchy. Okresami, szczególnie w centrum, pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na wschodzie, południu oraz nad morzem wystąpią słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nad ranem w piątek, sobotę i niedzielę prognozowane są największe spadki wartości temperatury powietrza, do około -9°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich.
W dzień temperatura powietrza kształtować się będzie około i nieco powyżej 0°C, dopiero w czwartek na zachodzie wzrośnie do 7°C.

W piątek na południu kraju zachmurzenie całkowite i duże, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Na południu, wschodzie i nad morzem słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -2°C na Suwalszczyźnie, około 1°C w centrum, do 4°C nad morzem. Drogi i chodniki śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.

W sobotę i niedzielę na północy i południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na pozostałym obszarze umiarkowane, lokalnie małe. Na północy i wschodzie słabe opady śniegu. Drogi i chodniki śliskie. Temperatura minimalna od -9°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich, około -5°C na przeważającym obszarze kraju, do -1°C nad morzem. Temperatura maksymalna od -4°C do 3°C. Wiatr słaby, w niedzielę na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych i wschodnich.

Od poniedziałku do środy zachmurzenie duże z przejaśnieniami i rozpogodzeniami; w poniedziałek na północy i południowym wschodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -7°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 1°C nad morzem. Temperatura maksymalna od -2°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowo-wschodni i wschodni, tylko we wtorek na wschodzie kraju północno-zachodni i zachodni.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże; na wschodzie słabe opady śniegu, a na zachodzie deszczu i mżawki. Temperatura minimalna od -5°C do 1°C, a maksymalna od 1°C do 7°C. Wiatr słaby, zmienny.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Najbliższe dni przyniosą odczuwalne ochłodzenie, w porównaniu do ciepłej pierwszej połowy listopada. Sytuacja hydrologiczna pozostanie dość stabilna, z przewagą spadków stanów wody. Bardziej dynamiczny rozwój sytuacji może mieć miejsce w górach, gdzie w piątek prognozowane są opady deszczu i śniegu, co może przełożyć się na lokalne wzrosty stanów wody. Na Wybrzeżu będą większe wahania poziomu morza z uwagi na porywisty wiatr.

Na całej Wiśle prognozowana jest stabilizacja oraz spadki i wahania w strefie wody niskiej, lokalnie w strefie wody średniej. Niewielkie wahania na rzece związane będą głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Na dopływach Wisły prognozowana jest głównie stabilizacja i opadanie stanów wody na ogół w strefie wody średniej i niskiej. Na karpackich dopływach Wisły mogą zaznaczyć się lokalnie wzrosty i wahania stanu wody, związane z prognozowanymi opadami deszczu i śniegu na południu kraju.

W zlewni Narwi i Bugu przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody w strefie wody średniej i niskiej. Możliwe są też wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Na górnej Odrze prognozowane są wahania i niewielkie wzrosty w strefie wody średniej.
Na odcinku skanalizowanym rzeki mogą zaznaczyć się większe wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, które będą związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Na Odrze granicznej stan wody będzie układał się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej i ulegał niewielkim spadkom.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest przeważnie wyrównany przebieg stanu wody oraz powolne spadki. Okresowo, mogą zaznaczyć się wzrosty poziomu wody, w szczególności na lewostronnych dopływach Odry, które będą związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na sudeckich dopływach również mogą mieć miejsce wzrosty związane z prognozowanymi opadami atmosferycznymi deszczu i śniegu, zwłaszcza w trakcie weekendu. Stan wody układać się będzie w strefie wody średniej i niskiej, a lokalnie wysokiej. W Odolanowie na Baryczy stan wody będzie zależny od gospodarki wodnej prowadzonej na stawach (możliwe przekroczenia stanu ostrzegawczego).

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja oraz spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania wskutek oddziaływania urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej, a lokalnie wysokiej.

W ciągu najbliższych dni na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz w zlewni dolnej Wisły dominować będzie stabilizacja i niewielkie wahania – w strefie wody średniej i niskiej.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w ostatnim tygodniu ulegała stopniowemu pogorszeniu, ze względu na niewielkie sumy opadów. Jednak opady, które pojawiły się wczoraj doprowadziły do ponownego spadku liczby stacji z przepływem poniżej SNQ. Obecnie jest ich 36. Jest to o 7 stacji mniej niż przed tygodniem.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm) w przeważającej części kraju utrzymuje się na poziomie powyżej 50%. W warstwie 7-28 cm wilgotność gleby kształtuje się podobnie, ale już w niższych warstwach (28-100 cm) wartość wskaźnika wilgotności jest mniej korzystna i na zachodzie oraz w centrum wynosi lokalnie poniżej 30%.

W nadchodzącym tygodniu spodziewane jest utrzymywanie się podobnej liczby stacji z przepływem poniżej SNQ – wpłyną na to niskie wartości temperatury powietrza i prognozowane opady.