Przejdź do treści

17.06.2020

17 czerwca - Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania przed pustynnieniem i suszą.

Zgromadzenie wezwało państwa do pogłębienia świadomości na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach poważnie dotkniętych tym kataklizmem. Jak się okazuje ten problem od kilku lat zaczyna dotyczyć również Polski.

Jako Instytut robimy wszystko co możemy, aby komunikować prognozy na temat suszy w Polsce, wspomagać informacyjnie rolnictwo jak i inne gałęzie gospodarki. Wykorzystujemy do tego wszystkie kanały komunikacji serwisy dedykowane jak:
https://stopsuszy.imgw.pl, na którym prezentujemy najważniejsze dane w trybie rzeczywistym, prognozy oraz ostrzeżenia, które dotyczą suszy w Polsce. 
https://agrometeo.imgw.pl/ portal z informacjami pogodowymi niezbędnymi dla każdego rolnika lub sadownika w kraju.

Ważnym elementem jest edukacja. Dlatego odpowiadając na potrzeby szkół i obserwując postępujący kryzys klimatyczny, Instytut przygotował materiały edukacyjne. Wiedza w nich zawarta jest opracowana do nauki w szkole i w domu – wszędzie i dla każdego:
https://www.imgw.pl/instytut/edukacja. Dodatkiem jest Komiks edukacyjny IMGW-PIB o przygodach Weathermana. Superbohater, który uczy, wyjaśnia i pomaga rozumieć pogodę: 
http://online.fliphtml5.com/wwpr/yeoz/#p=1

Dziś opowiedzieliśmy o tym wszystkim gościom spotkania „UN international day of fighting desertification and drought. A Polish-Israeli online conference”. W spotkaniu udział wzięli Ministrowie obu Państw. Nasza prezentacja dostępna jest na stronie: 
https://imgw.pl/wydarzenia/un-international-day-fighting-desertificatio…

Na koniec przypominamy nasz film edukacyjny, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące pogody, klimatu, powodzi, suszy i innych niebezpiecznych zjawisk zachodzących w atmosferze i hydrosferze. Zachęcamy do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=FL-Xu657ScI&t