Przejdź do treści

16.01.2021

Puchar Świata w skokach narciarskich z prognozą od IMGW-PIB - Sobota, dane z 6.00UTC

Już dziś w Zakopanem odbędzie się Puchar Świata w skokach narciarskich. Po ostatnich sukcesach polskich skoczków apetyty kibiców wzrosły, tym bardziej, że Kamil Stoch i spółka walczyć będą z rywalami na legendarnej zakopiańskiej skoczni im. Stanisława Marusarza u podnóża góry Krokiew.

Proszę analizować nasze animacje zamieszczone na naszym profilu w serwisie YouTube, to one prezentują całe cykle prognostyczne z wyskorozdzielczej implementacji modelu WRF:

 

Najświeższe dane:

Prognoza wiatru: https://youtu.be/XSWCzBFdzUE

Prognoza opadu śniegu: https://youtu.be/DsvgIEGRttE

Prognoza temperatury powietrza: https://youtu.be/ExnJFenmtjQ

 

Komentarz synoptyka:

Podczas dzisiejszego serii próbnej i konkursu drużynowego:

Wiatr – słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni (średnia prędkość wiatru do 3-6 m/s).

Śnieg – słabe, ciągłe opady śniegu o natężeniu do 1-2 cm/3 godziny.

Temperatura powietrza – bez większych zmian, około -10°C.

 

IMGW-PIB, jako lider prognoz meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce, przygotuje specjalną prognozę pogody dla Tatr i Podhala na każdy dzień Pucharu Świata od czwartku do niedzieli. Komunikaty wraz z mapami temperatury, wiatru i opadu publikowane będą w serwisach informacyjnych Instytutu i udostępniane w mediach.

Kwalifikacje do konkursu w Zakopanem 2021 zaplanowano w piątek na godz. 18:00. Konkurs drużynowy w sobotę rozpocznie się o godz. 16:15, a indywidualny konkurs w niedzielę o godz. 16:00. Instytut podaje prognozę od piątku do niedzieli – wiatr, śnieg, temperatura – z modelu według następującego harmonogramu:
• Godz. 11:00 (dane z 00.00 (północ danego dnia))
• Godz. 15.45-16:00 (dane z 06.00 (poranek danego dnia))

 

Prognoza pogody dla lokalizacji Wielkiej Krokwi (49°16′46″N 19°57′50″E) oparta jest na wysokorozdzielczej implementacji modelu WRF (Weather Research and Forecasting), który jest rozwijany przez NCAR (National Center for Atmospheric Research). Rozwiązanie jest wspólnym przedsięwzięciem IMGW-PIB i Centrum Informatycznego TASK, które jest realizowane w ramach projektu obliczeniowego na superkomputerze Tryton. Sercem rozwiązania jest model WRF 4.2.1, który został sparametryzowany i przygotowany dla siatki obliczeniowej o rozdzielczości 500 m.
Nie będą to dane pomiarowe tylko modelowane matematycznie prognozy, które mogą być obarczone błędami szczególnie w obszarze Tatr wysokich.