Przejdź do treści

28.06.2020

Podsumowanie sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej 27-28.06.2020 r.

Wczorajszy dzień ponownie upłynął pod znakiem burz, które rozwijały się we wschodnich i południowo-wschodnich województwach już od około południa.

Pod wieczór strefa burz nasunęła się także nad południowo-zachodnią Polskę. Burze, które rozwijały się na wschodzie Polski, miały często postać superkomórek burzowych, z silnym deszczem i opadami gradu nawet do 4 cm (burze takie przechodziły m.in. w rejonie Białegostoku i Suwałk).

W późniejszych godzinach popołudniowych doszło do rozwoju wielokomórkowej burzy na południowym wschodzie Polski. Burza miała ułożenie równoleżnikowe i objęła powiaty od gorlickiego w woj. małopolskim do przemyskiego w powiecie gorlickim. Jej powolne przemieszczanie oraz powstawanie nowych komórek od strony zachodniej powodowało utrzymywanie się strefy opadów burzowych nad danym obszarem. Najgroźniejsza sytuacja wystąpiła na północy powiatów jasielskiego i krośnieńskiego oraz w powiecie strzyżowskim i  brzozowskim, gdzie duża ilość deszczu (miejscami nawet powyżej 100 mm) w krótkim czasie prowadziła do powodzi błyskawicznych.

Najwyższa, pomierzona wysokość opadów deszczu za całą dobę wystąpiła na stacji Jasło w woj. podkarpackim wyniosła 101,4 mm oraz na stacji Biecz-Grudna (woj. małopolskie) 51,7mm. Opady były bardzo nawalne w ciągu godziny opady sięgały 30-35mm. Porywy wiatru przy burzach, zwłaszcza w trakcie przemieszczania się superkomórek burzowych, osiągać mogły około 90 km/h.

 

Najwyższa, pomierzona wysokość opadów deszczu za całą dobę wystąpiła na stacjach:


Jasło – woj. podkarpackie: 101,4 mm


Biecz-Grudna – powiat gorlicki, woj. małopolskie.: 51,7 mm


Bircza  – powiat przemyski, woj. podkarpackie: 39,6 mm


Zamosze – powiat hajnowski, woj. podlaskie: 33,9 mm


Orzechówka – powiat brzozowski, woj. podkarpackie: 30,0 mm

 

Ostatniej doby największe wzrosty na rzekach poziomu wody zanotowaliśmy w woj. podkarpackim. Wzrosty były bardzo gwałtowne i wynosiły nawet 1,5 m w ciągu godziny. Najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacjach: Godowa (podkarpackie) – 316 cm na Stobnicy (zlewnia Wisłoka), Żarnowej (podkarpackie) – 270 cm na Wisłoku. Stan alarmowy został przekroczony na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 76 cm w Godowej na Stobnicy (dopływ Wisłoka) oraz na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 38 cm w Głogowie na Odrze. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa której czoło znajduje się na wysokości Warszawy. Stan wody wynosi 460 cm (woda wysoka), 140 cm poniżej stanu ostrzegawczego. Maksymalnie osiągnie w Warszawie 467 cm. Na Odrze wzrosty związane ze spływem wody występują na wysokości Nowej Soli. Stan wody wynosi 430 cm, 30 cm powyżej stanu ostrzegawczego, stan alarmowy nie zostanie osiągnięty.

 

Nadal deszczowo i burzowo

Dziś burze możliwe będą miejscami na obszarze całego kraju, ale największe prawdopodobieństwo będzie w zachodniej połowie Polski oraz na południowym wschodzie. Burzom będą im towarzyszyć opady deszczu do 20-30 mm, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h a na zachodzie nawet do 90 km/h. Do rozwoju groźnych burz w postaci rozległego układu może dojść także w poniedziałek na południu i wchodzie Polski. Od wtorku prognozuje się ustabilizowanie sytuacji pogodowej i znacznie mniej zjawisk burzowych.

W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych wzrostów stanów wód, zwłaszcza w rejonach wystąpienia opadów. Obserwowany będzie również spływ wód opadowych z górnych części zlewni i dalsze przemieszczanie się fali wezbraniowej w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Będzie to skutkować podniesieniem się poziomu wody, a nawet podtopieniami. Sprawdź ostrzeżenia IMGW-PIB na stronie meteo.imgw.pl