Przejdź do treści

21.06.2022

Paski na paski!

Pokaż swoje paski - #ShowYourStripes

21 czerwca to dzień, w którym naukowcy, dziennikarze i prezenterzy pogody z całego świata pokazują, jak zmienił się klimat Ziemi. Posługują się wizualizacjami stworzonymi przez profesora Eda Hawkinsa z (University of Reading), udostępnianymi na stronie https://showyourstripes.info/, na licencji CC-BY 4.0.

Klimatyczne paski (climate stripes) to uproszczona wizualizacja, której zadaniem jest przykucie uwagi szerokiej publiczności. Nie wymaga osi, etykiet czy legendy - jej przekaz można zrozumieć na poziomie intuicyjnym.

Namawiamy Państwa do przyłączenia się do tej globalnej akcji i pokazania, jak zmienia się nasz świat! Niech klimatyczne paski pojawią się na wszystkich “paskach” telewizyjnych programów informacyjnych i paskach wyróżnionych wiadomości w serwisach internetowych.

Przede wszystkim należy zauważyć, że paski klimatyczne w Polsce były stosowane od lat 90-tych XX wieku a ich pomysłodawczynią była ś.p. prof. Halina Lorenc. Idea zarówno pasków zaproponowanych przez prof. Lorenc, jak i tych zaproponowanych przez prof. Eda Hawkinsa jest wizualizacja zmienności temperatury, czy to w skali globalnej, regionalnej, czy nawet lokalnej.” – wyjaśnia prof. Mirosław Miętus, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju IMGW-PIB. – „Nasz mózg szybciej interpretuje tak podaną informację i natychmiast zauważa, że w okresie, którego paski klimatyczne dotyczą zaczyna pojawiać się coraz więcej określonych barw, które dodatkowo łączą się w pewnego rodzaju klastry. W tym konkretnym przypadku jest coraz więcej czerwieni, co pokazuje jednoznacznie, że dążymy w ekspresowym tempie do przysłowiowej ‘śmierci cieplnej’”.