Przejdź do treści

13.10.2020

Intensywne opady deszczu – podsumowanie doby 12/13 października i prognoza pogody

W poniedziałek, 12 października, nad obszar Polski z południa nasunęła się strefa ciągłych, długotrwałych opadów deszczu, która swym zasięgiem objęła głównie południową i centralną część kraju.

Sytuacja meteorologiczna

W poniedziałek, 12 października, nad obszar Polski z południa nasunęła się strefa ciągłych, długotrwałych opadów deszczu, która swym zasięgiem objęła głównie południową i centralną część kraju.

Najwyższą dobową sumę opadów zanotowano w Tatrach, na posterunku opadowym Morskie Oko – 58 mm. Na południowym wschodzie województwa małopolskiego, w rejonie Krynicy Górskiej oraz Piwnicznej na kilku stacjach dobowa suma opadów przekroczyła 40 mm (Łabowa 47,2 mm, Krynica 46,4 mm, Grybów 46,3 mm).
W województwie śląskim najwięcej deszczu spadło w Brennej (powiat cieszyński) i Pilicy (powiat zawierciański) – 39,3 mm.
Intensywnie padało również na Lubelszczyźnie (Puławy – 36,2 mm), w województwie świętokrzyskim (Brody Iłżeckie – 34,6 mm) i podkarpackim (Chorzelów – 33,4 mm) oraz na Mazowszu (Ruszkowice – 31,5 mm).

Na obszarach podgórskich Karpat oraz w Karpatach wystąpiły opady śniegu. Najwięcej śniegu spadło w Dolinie Pięciu Stawów – 24 cm, na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna miała grubość 15 cm, w Witowie 9 cm, w Bukowinie Tatrzańskiej 8 cm, w Poroninie 6 cm, w Zakopanem 4 cm.

W najbliższych godzinach nad obszarem Polski nadal występować będą intensywne opady deszczu, głównie na południu kraju, ale również w centrum i na zachodzie. Do końca dnia na obszarze województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego miejscami spadnie do 30 – 35 mm deszczu, na Opolszczyźnie oraz Ziemi Łódzkiej do 20 mm, na Mazowszu, Kujawach, wschodzie Wielkopolski oraz Dolnym Śląsku do 15 mm. W górach i na obszarach podgórskich będzie padał śnieg.

W nocy strefa intensywnego deszczu obejmie swym zasięgiem zachodnią, południowo zachodnią oraz częściowo centralną część kraju. Najwyższe sumy opadów prognozowane są na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Kujawach, Ziemi Łódzkiej i zachodzie Mazowsza oraz w Wielkopolsce – miejscami spadnie tam do 35 – 40 mm deszczu. Na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz Lubelszczyźnie opady nieco mniejsze – miejscami do 20 – 30 mm. Intensywne opady śniegu wystąpią w Sudetach, w szczytowych partiach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 20-35 cm, w Tatrach o 10 cm.
Ponadto w nocy na północy i częściowo w centrum kraju prognozowany jest dość silny i silny północno-wschodni wiatr, który w porywach osiągać będzie do 85 km/h, natomiast nad morzem do 90 km/h.


Jutro (środa, 14 października) najwyższe sumy opadów prognozowane są na północy oraz zachodzie kraju, gdzie miejscami spadnie do 15 – 20 mm, jedynie na Pomorzu Gdańskim do 35 mm. W szczytowych partiach Sudetów oraz Tatr spadnie kolejne 10 cm śniegu. Dość silny i porywisty wiatr nieco osłabnie, za wyjątkiem wybrzeża, gdzie średnia prędkość wiatru wynosić będzie od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h.

Warunki biometeorologiczne

Bardzo niekorzystne warunki biometeorologiczne występować będą zwłaszcza rano, kiedy to po źle przespanej nocy (zakłócenia snu spowodowane porywistym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu), senności sprzyjać będzie zapoczątkowany w nocy dość szybki spadek ciśnienia atmosferycznego, a także brak naturalnych bodźców świetlnych (ze względu na zachmurzenie całkowite).
 
Bardzo niekorzystna biotropia pogody przez cały dzień utrzymywać się będzie na Pomorzu (zwłaszcza na wybrzeżu), gdzie silny i bardzo silny wiatr potęgować będzie stres zimna, a porywy wiatru u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne mogą wywoływać objawy niepokoju, a u meteoropatów nadmierne pobudzenie układu nerwowego (w skrajnym przypadku z objawami lęku).


Sytuacja hydrologiczna

W ciągu ubiegłej doby największe opady deszczu wystąpiły na południu Polski, co przełożyło się na gwałtowne wzrosty stanu wody w rzekach górskich. O godz. 11:00 notowaliśmy 2 przekroczenia stanu alarmowego. Były to stacje wodowskazowe Mizerów-Borki na rzece Pszczynka (śląskie) i Gorlice na rzece Sękówka (małopolskie). Stan ostrzegawczy jest przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Maksymalny wzrost stanu wody w ciągu ostatnich 24 h został zaobserwowany na stacji Racibórz-Miedonia na Odrze i wyniósł aż 294 cm. Natomiast w ciągu ostatniej godziny największe wzrosty (o 34 cm) był na Ropie w zlewni Wisłoki (podkarpackie).

Aktualnie, obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia, przed wzrostami stanu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckie, łódzkie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Dla zlewni górnej i środkowej Odry (śląskie, dolnośląskie opolskie) zostało wydane ostrzeżenie 3 stopnia.

Prognozy meteorologiczne nadal wskazują na występowanie intensywnych opadów deszczu, które mogą spowodować większe wzrosty stanu wody. Najintensywniejszy przebieg zjawisk jest prognozowany w woj. śląskim i małopolskim; spodziewane są dalsze wzrosty i przekroczenia stanu ostrzegawczego oraz alarmowego. Kolejne przekroczenia stanów alarmowych możliwe są w zlewni Wisły na obszarze woj. świętokrzyskiego, a na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego – stanów ostrzegawczych. W zlewni Odry w ciągu najbliższej doby, największych wzrostów spodziewamy się w zlewni górnej Odry oraz na lewostronnych dopływach środkowej Odry tam zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a lokalnie również alarmowe.

Zagrożenie gwałtownymi wzrostami wody będzie również w związku ze sztormową pogodą na Bałtyku. Prognozowany jest silny wiatr z kierunku północno-wschodniego. W obrębie woj. zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla Zalewu Szczecińskiego i zachodniego Wybrzeża. Ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują dla woj. pomorskiego, gdzie wzrosty są prognozowane w rejonie Zatoki Gdańskiej i wzdłuż Wybrzeża.

Opracowanie: Michał Ogrodnik, Jakub Szmyd, Jan Szymankiewicz

Aktualne ostrzeżenia i informacje pogodowe:
meteo.imgw.pl

 

F. Ian Keefe | Unsplash