Przejdź do treści

27.12.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na ostatni tydzień 2021 roku i pierwsze dni Nowego 2022 Roku 27.12.2021-02.01.2022 r.

Rozpoczynający się tydzień przełomu roku 2021 i 2022 przyniesie też dużą zmianę w pogodzie. Początek tygodnia będzie jeszcze mroźny i zimowy, zaś od środy zacznie robić się coraz cieplej, by w drugiej połowie tygodnia temperatura maksymalna przekroczyła nawet 10°C.

W poniedziałek po bardzo mroźnej nocy (w Małopolsce w Tyliczu termometry wskazały -23,4°C)
w dzień temperatura również nie będzie przekraczać 0°C. Wyjątek stanowić będą jedynie obszary
podgórskie Sudetów, gdzie lokalnie temperatura w dzień może wzrosnąć do 2°C. Na pozostałym
obszarze Polski w najcieplejszym momencie dnia będzie od -8°C do -3°C. Na ogół będzie pogodnie,
choć na południu i zachodzie prognozowane jest okresami zachmurzenie duże. Rano miejscami będą
utrzymywać się jeszcze mgły, a w ciągu dnia na południowym wschodzie mogą pojawiać się okresami
słabe opady śniegu.

Słup słoneczny o w schodzie słońca. Fot. Mateusz Zamajtys

Kolejna noc nie będzie już aż tak mroźna jak poprzednie, ale miejscami termometry będą jeszcze pokazywać dwucyfrowy mróz, do -14°C na Kujawach i Pomorzu Wschodnim. We wtorek na niebie dominować będą chmury. Na południowym wschodzie okresami padać będzie słaby śnieg. W drugiej połowie dnia od zachodu do Polski zacznie nasuwać się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Przyniesie ona na zachodzie kraju opady śniegu, przechodzące stopniowo w deszcz, przejściowo również marznący, powodujący gołoledź. Będzie ślisko na drogach i chodnikach. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -6°C na północnym wschodzie do 3°C na południowym zachodzie.

Ocieplenie, które we wtorek zaznaczać się będzie na zachodzie Polski w nocy z wtorku na środę
i w środę powoli postępować będzie na wschód kraju. W środę padać będzie w całym kraju. Na zachodzie będzie to przeważnie deszcz, a we wschodniej połowie kraju śnieg, przechodzący w deszcz, który przejściowo będzie marznący. Warunki na drogach mogą być miejscami trudne. Temperatura maksymalna będzie już przeważnie dodatnia, za wyjątkiem północnego wschodu, gdzie termometry pokazywać będą od -4°C do -1°C. Na pozostałym obszarze maksymalnie będzie od 0°C do 6°C. Kolejnej nocy w obszarach podgórskich Karpat temperatura spadnie poniżej 0°C, więc na drogach znów zrobi się ślisko.

Od czwartku do soboty temperatura zarówno w ciągu dnia jak i w nocy będzie dodatnia, maksymalnie osiągając od 3°C na północnym wschodzie do 12°C na zachodzie. Na niebie dominować będą chmury, z których okresami padać będzie deszcz. Znacząco wzrośnie prędkość wiatru, który w porywach nad morzem i na krańcach południowych Polski dochodzić będzie nawet do 80 km/h. 

Kolejna zmiana pogody nastąpi w niedzielę, choć ten scenariusz nie jest jednoznaczny i może jeszcze ulec zmianie. Według dzisiejszych prognoz niedziela będzie pogodna, ale już chłodniejsza. Temperatura w nocy znów spadnie poniżej 0°C, a w dzień wynosić będzie tylko od 0°C do 5°C. Na szczęście wiatr powinien być już dużo słabszy, co poprawi nieco odczucie termiczne.

Intensywna szadź na stacji meteorologicznej Elbląg-Milejewo. Fot. Grzegorz Traskowski