Przejdź do treści

19.05.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (20-26 maja 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Pogoda w następnych dniach w Polsce będzie zmienna i dynamiczna. W piątek będzie jeszcze bardzo ciepło, w sobotę po burzowej nocy z intensywnymi opadami deszczu nastąpi znaczne ochłodzenie. Nie spodziewamy się już przymrozków, jednak w kolejnych dniach pojawi się więcej chmur i opady deszczu.

W piątek będzie bardzo ciepło, ale miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, po południu miejscami, zwłaszcza w centrum, na południu i na wschodzie kraju wystąpią burze z opadami gradu. Opady deszczu w burzach wyniosą do około 15 mm, lokalnie na Przedgórzu Sudeckim do 20 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 23°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu Zachodnim do 27°C na południu kraju. Nieco chłodniej na Podhalu około 22°C, a nad samym morzem najchłodniej od 14°C do 18°C.  Znacznie bardziej dynamiczna pogoda zapowiada się jednak w nocy z piątku na sobotę, kiedy to aktywny ośrodek niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi dość szybko przemieści się znad Niemiec przez północną Polskę w kierunku Litwy. Oprócz burz z silnymi opadami deszczu do 15 mm, lokalnie 25 mm i opadami gradu, w burzach będą występowały porywy wiatru przeważnie do 85 km/h. Niewykluczone są jednak lokalne zjawiska nawałnicowe z porywami wiatru do 100 km/h.

W sobotę po przejściu frontu znaczne nastąpi ochłodzenie. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotny deszcz a miejscami także rozproszone burze. Opady deszczu do 5 mm, lokalnie 10 mm. Temperatura maksymalna w dzień od 12°C nad morzem, około 18°C w centrum do 21°C na południu. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni.

W niedzielę na północy, wschodzie i w centrum zachmurzenie duże i opady deszczu, na pozostałym obszarze więcej przejaśnień, na ogół nie powinno padać. Temperatura w dzień od 10°C na północnym wschodzie do 20°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

W poniedziałek na wschodzie kraju pochmurno ze słabymi opadami deszczu, na zachodzie więcej przejaśnień i na ogół bez opadów. Temperatura w dzień od 13°C nad morzem i 14°C na południowym wschodzie do 20°C na zachodzie.  Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

We wtorek i środę ponownie sporo chmur w całym kraju, przelotny deszcz i lokalnie burze. Nie zabraknie też przebłysków słońca. We wtorek temperatura maksymalna od 16°C, 17°C nad morzem i w centrum kraju do 21°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby, jedynie nad morzem porywisty, południowy i zachodni. W środę temperatura w dzień od 14°C nad morzem, około 21°C, 22°C w centrum i na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty.

W czwartek dużo pogodnego nieba, jedynie na wschodzie i gdzieniegdzie na północy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem, około 22°C w centrum do 24°C na południu. Wiatr chwilami porywisty, południowo-zachodni i południowy.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Na Wiśle do soboty widoczne będą spadki poziomu wody w strefie wody niskiej i średniej. W sobotę rano, po opadach na Małej Wiśle oraz w kolejnych dniach na górnej Wiśle, notowane będą wzrosty związane z przemieszczaniem się wód opadowych w strefie wody średniej a na środkowej Wiśle w strefie wody niskiej i średniej.

W czwartek i piątek na wszystkich dopływach Wisły wystąpi stabilizacja z tendencją spadkową. Od godzin wieczornych w piątek w miejscu wystąpienia prognozowanych opadów o charakterze burzowym, punktowo w południowej części Polski (na rzekach zurbanizowanych oraz górskich) wystąpią wahania oraz wzrosty głównie w strefie wody średniej, punktowo wysokiej.

W sobotę obserwowane będzie przemieszczanie się wód opadowych oraz wahania. W kolejnych dniach na dopływach Wisły prognozuje się stabilizację w aktualnych strefach wody.
Przez najbliższy tydzień będzie rosła liczba stacji z przepływem niżówkowymi (poniżej SNQ) w zlewni środkowej i częściowo górnej Wisły.

Stany wody górnej Odry do piątku, po krótkotrwałych wzrostach spowodowanych opadami deszczu, będą przeważnie opadały lub miały przebieg wyrównany – w strefie wody niskiej albo średniej. Na odcinku skanalizowanym prognozuje się wahania stanu wody o amplitudzie zależnej od charakterystyki pracy urządzeń piętrzących – na ogół w strefie wody średniej dolnej, a w Brzegu Dolnym – w strefie wody średniej przy granicy z wodą wysoką lub okresami w strefie wody wysokiej dolnej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej stany wody będą ulegały wahaniom – w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. W piątek od godzin popołudniowych prognozuje się wzrosty poziomu wody na górnej a następnie środkowej Odrze głównie w strefie wody średniej. Wzrosty związane będą z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym (ok. 30 mm) a w sobotę z opadami przelotnymi.

W czwartek i piątek w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewiduje się dominację tendencji spadkowej stanów wody – w strefie wody niskiej albo średniej, a wahania głównie na odcinkach rzek poniżej pracujących zbiorników retencyjnych (Bóbr, Kwisa, Bystrzyca, Nysa Kłodzka, dolna Mała Panew) lub poniżej MEW albo w zlewniach przekształconych Wyżyny Śląskiej. Od godzin popołudniowych w piątek nastąpią wzrosty na dopływach górnej i środkowej Odry, związane z opadami deszczu głównie w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Gwałtowne krótkotrwałe wzrosty notowane będą w górskich odcinkach zlewni. W kolejnych dniach prognozuje się wahania związane z przemieszczaniem się wód opadowych.

Na górnej Warcie do zbiornika Jeziorsko prognozowane są niewielkie spadki i stabilizacja stanów wody. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki również dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody. Na dopływach Warty przeważać będą spadki i stabilizacja stanów, lokalnie wzrosty oraz wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą – w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

W piątek oraz sobotę będziemy notować w zlewni Warty niewielkie wzrosty związane z opadami deszczu oraz przemieszczaniem się wód po opadowych. Niestety przez najbliższy tydzień będzie rosła liczba stacji z przepływem niżówkowymi (poniżej SNQ) w zlewni całej Warty.

W najbliższej dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach, na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściu Odry i Wisły przewidywane są wahania poziomów wody – w strefie stanów średnich i lokalnie wysokich, z tendencją spadkową. Od soboty wraz z zmianą kierunku wiatru z zachodniego na północny oraz wzrostem siły wiatru notować będziemy wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się – w strefie stanów niskich i średnich, przeważnie z tendencją spadkową a od piątku i soboty z tendencją wzrostową (związane jest to z prognozowanymi opadami deszczu).