Przejdź do treści

13.02.2021

IMGW-PIB INFORMACJA HYDROLOGICZNA: Sytuacja na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu oraz na Pilicy

Na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika we Włocławku w ciągu ostatniej doby wystąpiły wahania poziomu wody związane z utrzymywaniem się i dalszym rozwojem zjawisk lodowych. W rejonie Wyszogrodu od godzin porannych występuje stabilny wzrost poziomu wody spowodowany zmniejszeniem przepustowości koryta przez napływający śryż i rozwijającą się pokrywę lodową.

W rejonie Kępy Polskiej napływ śryżu i rozwój pokrywy lodowej spowodował redukcję 
przepustowości koryta i w związku z tym wczoraj w godzinach popołudniowych wystąpił ponowny wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego. Dziś około południa sytuacja się ustabilizowała i obecnie poziom wody powoli opada.

W rejonie Płocka przepustowość koryta w strefie występowania zatoru śryżowego stopniowo się zwiększała przy jednoczesnym zmniejszeniu się dopływu z rejonu Kępy Polskiej, w wyniku czego obecnie występuje powolne opadanie poziomu wody.

Na Pilicy w Białobrzegach doszło wczoraj do gwałtownego wzrostu stanu wody w wyniku dławienia przepływu w korycie przez tworzący się intensywnie na rzece lód w postaci śryżu i lodu brzegowego. Poziom wody przekroczył stan alarmowy Obecnie w Białobrzegach uformowała się stała pokrywa lodowa, drożność koryta poprawia się, poziom wody w godzinach porannych ustabilizował się i obecnie powoli opada.

Prognoza hydrologiczna 

Na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika we Włocławku przewiduje się:
w rejonie Wyszogrodu dalszy powolny wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego jutro około południa,
w rejonie Kępy Polskiej stabilizację i powolne opadanie poziomu wody w strefie powyżej stanu alarmowego w związku z utworzeniem się pokrywy lodowej i ustabilizowaniem się przepustowości koryta przy jednoczesnym zmniejszeniu dopływu z rejonu Wyszogrodu, choć okresowo możliwe są znaczne wahania związane z ewentualnymi ruchami lodu,
w rejonie Płocka dalsze powolne opadanie poziomu wody w strefie powyżej stanu alarmowego oraz możliwość okresowych wahań związanych z oddziaływaniem rozwijającego się zlodzenia na drożność koryta rzeki.
Na Pilicy w Białobrzegach przewiduje się dalsze powolne opadanie poziomu wody przy przekroczonym stanie ostrzegawczym. 

Należy jednak zwrócić uwagę, że ze względu na prognozowany w dalszym ciągu rozwój zjawisk lodowych na Wiśle i pozostałych rzekach, sytuacja hydrologiczna może ulegać zmianom w czasie w sposób dynamiczny.

Prognoza pogody 
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami słabe opady śniegu, zwłaszcza na zachodzie. Temperatura minimalna od -16°C do -14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i wschodzie chwilami porywisty, północno-zachodni. 
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Lokalnie możliwe zamiecie śnieżne. Biorąc pod uwagę niskie ujemne temperatury powietrza przewiduje się w ciągu nocy dalsze tworzenie się śryżu na rzece.
Na wykresach 1 i 2 przedstawiono wyniki eksperymentalnej prognozy wykonanej za pomocą operacyjnego modelu IMGW HD dla profili wodowskazowych Kępa Polska i Płock-Brama-Przeciwpowodziowa z uwzględnieniem prognozy rozwoju warunków hydrologiczno-meteorologicznych.
Na wszystkich rzekach w Polsce, tej nocy z powodu niskich temperatur istnieją duże szanse powstania zatoru lodowego bądź piętrzenia związanego z rozwojem zjawisk lodowych. Możliwe są lokalne wzrosty stanów wody, które mogą skutkować wydaniem kolejnych ostrzeżeń hydrologicznych. W związku z występującymi zjawiskami lodowymi oraz piętrzeniem na rzekach wydano ostrzeżenia hydrologiczne:
•    najwyższego 3 stopnia na dolnej Odrze oraz na Nidzie 
•    2 stopnia na dolnej Baryczy i dolnym Bugu. 

Rozwój sytuacji hydrologicznej można śledzić na bieżąco w serwisie hydro.imgw.pl.