Przejdź do treści

02.05.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (02.05-08.05.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W majowy weekend najwięcej słońca będzie na wschodzie kraju i tam aż do niedzieli bez opadów. Piątek oraz sobota najbardziej pochmurne będą na zachodzie, gdzie mogą wystąpić opady deszczu oraz burze. Najcieplej w centrum kraju – do 25-26°C. Noce najchłodniejsze na wschodzie, gdzie temperatura może spaść do około 6°C. Początek przyszłego tygodnia deszczowy niemal w całym kraju. Dodatkowo nastąpi ochłodzenie i temperatury w wielu miejscach nie przekroczą już 20°C.

Pola kwitnącego rzepaku, 02.05.2024 r. Fot. IMGW-PIB

Pola kwitnącego rzepaku, 02.05.2024 r. Fot. IMGW-PIB

W piątek i sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane na wschodzie. Na zachodzie w piątek po południu wzrost zachmurzenia do dużego. W zachodniej połowie kraju, zwłaszcza w sobotę, przelotne opady deszczu i burze; suma opadów w trakcie burz do 20 mm. W nocy temperatura od 6°C na wschodzie do 14°C w rejonie Zalewu Szczecińskiego, tylko w rejonach podgórskich lokalnie około 3°C. Temperatura maksymalna przeważnie od 22°C do 25°C, jedynie nad samym morzem i w rejonach podgórskich możliwe spadki poniżej 20°C. Wiatr będzie na ogół słaby, z kierunków zmieniających się; w trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h.

W niedzielę słonecznie jedynie na krańcach wschodnich. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z możliwością przelotnych opadów deszczu i burz. Temperatury maksymalne od 19°C na zachodzie do około 23-24°C w centrum. Chłodniej nad samym morzem, 14-15°C. W nocy temperatura minimalna od 7°C na Lubelszczyźnie, około 10°C w centrum, do 12°C na zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, na zachodzie umiarkowany i porywisty, przeważnie z kierunków południowych, jedynie nad morzem z kierunków północnych. W trakcie burz możliwe porywy do 70 km/h

W poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu i burzami w całym kraju. Okresami większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 15°C nad morzem, około 20°C w centrum, do 22°C na południu. Temperatura minimalna w nocy od 8°C na zachodzie do 12°C na wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, nad samym morzem północny. W trakcie burz możliwe porywy do 65 km/h.

We wtorek również pochmurno z okresowym rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C na Suwalszczyźnie, około 18°C w centrum, do 20°C na zachodzie. Temperatura minimalna w nocy od 7°C na północy do 12°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

W środę i czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w środę na południu i zachodzie duże, wówczas możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna przeważnie od 16°C na Suwalszczyźnie, około 20°C w centrum, do 22°C na zachodzie. Nad morzem chłodniej około 10-13°C. W nocy ze środy na czwartek temperatura minimalna od 2°C na północnym wschodzie, około 8°C w centrum, do 12°C na zachodzie, zaś z czwartku na piątek przeważnie od 4°C na wschodzie do 10°C na zachodzie. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, chwilami – zwłaszcza w środę – także porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień przyniesie zmiany, które zaczną się w pogodzie w trakcie weekendu. Po przejściu pofalowanego frontu ochłodzi się, pojawi się więcej dni z opadami deszczu, w tym o charakterze burzowym. Na rzekach przewidywana jest początkowo dalsza stabilizacja i spadki a w kolejnych dniach wahania. Jednocześnie w miejscach pojawienia się opadów możliwe większe wzrosty, szczególnie na sudeckich i karpackich odcinkach rzek.

Bug w Wyszkowie, 02.05.2024 r. Fot. Adrianna Komuda |IMGW-PIB

Bug w Wyszkowie, 02.05.2024 r. Fot. Adrianna Komuda |IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle w okresie prognozy dominować będzie tendencja spadkowa stanów wody. Od poniedziałku, w przypadku wystąpienie opadów burzowych, pojawić się mogą niewielkie wzrosty. Wystąpią również wahania związane z pracą urządzeń wodnych. Na środkowej Wiśle obserwowany będzie wyrównany przebieg stanów wody z widoczną tendencją spadkową. Na dolnej Wiśle początkowo pojawią się niewielkie wzrosty, a następnie dominować będą spadki i stabilizacja. Stany wody na Wiśle układać się będą w strefie wody średniej i lokalnie niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły w nadchodzącym tygodniu przeważać będą spadki oraz stabilizacja stanów wody, w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Od niedzieli w wyniku pojawiających się opadów deszczu lokalnie zaznaczą się wahania i wzrosty, głównie w obecnych strefach stanu, szczególnie w przypadku wystąpienia burz. Na mniejszych ciekach punktowo i krótkotrwale osiągnięta może zostać strefa wody wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu spodziewane są głównie spadki lub stabilizacja stanu wody, lokalnie wahania związane z prognozowanymi opadami i pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich i niskich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego na Ledze w Rajgrodzie będzie się nadal utrzymywało.

W pozostałych zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły przewidywana jest przeważanie stabilizacja i spadki stanu wody, lokalnie wahania spowodowane głównie pracą urządzeń hydrotechnicznych i opadami, w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej.


Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowana jest stabilizacja stanu wody. Niewielkie wahania mogą być wynikiem opadów burzowych. Na skanalizowanej Odrze środkowej stany wody ulegać będą wahaniom zależnym od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej zaznaczy się tendencja spadkowa stanów wody. Podobnie sytuacja będzie wyglądać na granicznym odcinku rzeki. Pomiędzy Widuchową a Gryfinem pojawią się wahania stanu wody. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry dominować będzie na ogół stabilizacja i dalsze spadki stanów wody. Opady, które pojawiać się mogą przez cały okres prognozy nie wpłyną znacząco na sytuację hydrologiczną. Jednakże w przypadku wystąpienia szczególnie silnych opadów, zwłaszcza towarzyszących burzom, na mniejszych rzekach i w zlewniach górskich pojawią się wzrosty i wahania, lokalnie do strefy wody wysokiej.

Na Warcie stany wody będą miały na ogół wyrównany przebieg z możliwością niewielkich wzrostów lub spadków stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. W zlewniach dopływów Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. W Bledzewie na Obrze stan wody będzie ulegał wahaniom w strefie powyżej stanu ostrzegawczego, w wyniku działalności elektrowni znajdującej się powyżej wodowskazu.


Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim prognozowane są głownie wahania poziomu wody, przeważnie w strefie wody średniej.

Na rzekach Przymorza i rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej przewidywana jest stabilizacja, opadanie i lokalne wahania stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i możliwymi opadami – w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej i niskiej. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się utrzymywać.


SUSZA HYDROLOGICZNA

W ostatnim okresie notowany był nieznaczny wzrost stacji z przepływem poniżej granicy SNQ. Obecnie jest to 5 stacji. W najbliższych dniach możliwy jest dalszy wzrosty liczby stacji z przepływami niżówkowymi i powolny rozwój suszy hydrologicznej w niektórych regionach. Pomimo prognozowanych opadów, intensywna wegetacja roślin i wysokie wartości parowania powodować będą szybki ubytek wody ze środowiska.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 02.05.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 02.05.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 02.05.2024 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 02.05.2024 r. godz. 8:00.