Powrót do góry Powrót do góry
24.05.2019

Komunikat prasowy IMGW-PIB: Aktualna i prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w Polsce

Warszawa 24.05.2019

Komunikat prasowy IMGW-PIB

Aktualna i prognozowana sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna w Polsce

PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

Ważność: od godz. 07:30 dnia 24.05.2019 do godz. 07:30 dnia 25.05.2019

  W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie w południowo-wschodniej i północnej połowie  kraju, przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie także burze. W Małopolsce i na Podkarpaciu opady o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm lokalnie na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 17°C na południowym wschodzie i w Kotlinie Kłodzkiej, około 20°C w centrum i na wschodzie, do 22°C na krańcach zachodnich; chłodniej miejscami nad morzem i terenach podgórskich: od 9°C do 16°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na krańcach wschodnich i północnych słabe przelotne opady deszczu, na Podkarpaciu możliwe zanikające burze. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 8°C do 12°C; chłodniej na Podkarpaciu i w kotlinach sudeckich: od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ

Ważność: od godz. 07:30 dnia 25.05.2019 do godz. 07:30 dnia 26.05.2019

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami na południowym zachodzie. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 15 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C; chłodniej na północy i Podhalu: od 13°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny oraz porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 8°C do 13°C; chłodniej na Podlasiu, Warmii, Pomorzu i terenach podgórskich: od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, tylko na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.

Wezbranie na rzekach w południowej Polsce – opis sytuacji

Dorzecze Wisły

Na Wiśle na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego utworzyła się pierwsza fala wezbraniowa, która jest konsekwencją przemieszczania się wód opadowych z zlewni Małej Wisły i Przemszy. Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy. I na tej stacji z rana nastąpiła kulminacja fali wezbraniowej. W kolejnych godzinach przy przekroczonych stanach ostrzegawczych przemieszczać się będzie w dół rzeki. Fala wezbraniowa będzie długa i przez następne dni wciąż notowane będą przekroczenia stanów ostrzegawczych.

  Kolejna fala wezbraniowa uformowała się w okolicach Krakowa i tam obecnie kulminuje przy przekroczonym o 60 cm stanie alarmowym. W kolejnych godzinach przemieszczać się będzie w kierunku stacji wodowskazowej Popędzynka. Prognozowane jest w tym miejscu przekroczenie stanu alarmowego o 65 cm w piątkowych godzinach nocnych i z rana w sobotę. W sobotę przekroczony stan alarmowy o prognozuje się również w Karsach. Fala kulminacyjna przemieszczać się będzie w sobotnie popołudnie i przez niedzielę w okolicach Szczucina. W niedziele w godzinach wieczornych kulminacja nastąpi w Sandomierzu przy przekroczonym stanie alarmowym o 55 cm. W całym górnym biegu Wisły do miejscowości Annopol prognozuje się przekroczenia stanów alarmowych wraz z przemieszczaniem się fali wezbraniowej.

Kolejne wezbranie na Wiśle utworzyło się w okolicach Zawichostu, co jest konsekwencją opadów na pograniczu woj. małopolskiego i podkarpackiego z dnia 21 i 22 maja. Tam wezbranie będzie utrzymywać się najdłużej a stan alarmowy zostanie przekroczony o ponad 1m (w poniedziałek 27.05.2019).

Na środkowej Wiśle w przyszłym tygodniu fala wezbraniowa ulegnie spłaszczeniu i wydłużeniu. Przemieszczać się będzie w stanie wody wysokiej, przy stanach około ostrzegawczych. Na szczęście znaczną część wody opadowej skumulowały pracujące zbiorniki wodne, co spowodowało uformowanie się kilku mniejszych fal wezbraniowych.

W godzinach nocnych opady na południu zaczną słabnąć. Pozwoli to na poprawę sytuacji w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. W zlewni Małej Wisły, Przemszy prognozuje się poziomu wody w strefie wody wysokiej, wciąż lokalnie przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. W zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy prognozuje się przemieszczanie się wody opadowej w dół tych zlewni. Stany wód w górnych biegach stopniowo będą opadać w strefie wody wysokiej. W dolnych biegach tych zlewni notowane będą przez najbliższe 2 dni przekroczenia stanów alarmowych, jednak z tendencją spadkową. W górnych biegach zlewni Wisłoki i Sanu prognozowana jest stabilizacja bądź niewielkie wzrosty (związane z prognozowanymi opadami typu burzowego) wciąż przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Od soboty prognozuje się opadanie poziomu wód poniżej stanów alarmowych.

Aktualnie obowiązują następujące ostrzeżenia hydrologiczne:

3 stopnia:

małopolskie – Wisła oraz zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy;

świętokrzyskie – Wisła.

2 stopnia:

opolskie – Odra

dolnośląskie – Odra środkowa

Sytuacja hydrologiczna na południu Polski jest nadal dynamiczna, zwłaszcza w dorzeczu Wisły. Na szczęście opady słabną a w godzinach nocnych ustąpią zupełnie. Pozwoli to na stabilizacje oraz poprawę sytuacji hydrologicznej na południu Polski. Jednocześnie zacznie maleć zagrożenie powodziowe. Największe opady notowano w województwie małopolskim tam na 2 stacjach opady były w granicach 60mm za dobę. W dalszym ciągu znaczne opady występowały w południowo części Polski. W związku z tym w dalszym ciągu notowano wzrosty stanów wody głównie w dolnych biegach rzek uchodzących do Wisły oraz na samej Wiśle. Największe wzrosty poziomu wody (powyżej 2m) notowano na Wiśle w Krakowie i Czernichowie.

Stan alarmowy o godzinie 11:00 został przekroczony na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. W porównaniu z godziną 8:00 dnia dzisiejszego widoczny jest spadek liczby stanów ostrzegawczych i alarmowych na południu Polski.

Dorzecze Odry

Na Odrze utworzyła się fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie alarmowym. Aktualnie kulminacja fali przemieszcza się w okolicach Raciborza, stan alarmowy został przekroczony o 50cm. Na stacjach położonych poniżej Raciborza prognozowane są wzrosty w strefie wody wysokiej przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na dolnej i średniej Odrze w kolejnych dniach fala wezbraniowa przemieszczać się będzie w granicach wody wysokiej.

Na dopływach górnej Odry prognozowane są wahania stanów wody z tendencją spadkową. Na Olzie prognozuje się opadanie stanów wody. Na dopływach środkowej Odry, w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizować, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek. W dolnych odcinkach prognozowane są wzrosty związane z przemieszczaniem się fal wezbraniowych na rzekach. Lokalnie mogą występować przekroczenia stanów ostrzegawczych na Kaczawie i Ślęży.  W zlewni Baryczy utrzymywać się będą kilku centymetrowe przekroczenia stanów alarmowych przez najbliższe dni.

Dorzecza Przymorza

Na rzekach wpadających bezpośrednio do Morza Bałtyckiego oraz na rzekach w dorzeczu Pregoły i Niemna prognozowane są niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach, bez zagrożenia hydrologicznego.

Ryc. 1. Tempo wzrostu stanu wody 24.05.2019 o godzinie 11:00 Czasu Urzędowego

Ryc. 1. Tempo wzrostu stanu wody 24.05.2019 o godzinie 11:00 Czasu Urzędowego

 

Ryc. 2 Stan wody w rzekach 24.05.2019 o godzinie 11:00 Czasu Urzędowego

Ryc. 2 Stan wody w rzekach 24.05.2019 o godzinie 11:00 Czasu Urzędowego

 

Ryc. 3 Mapa opadowa – stan na godz. 08:00 czasu urzędowego 24.05.2019

Ryc. 3 Mapa opadowa – stan na godz. 08:00 czasu urzędowego 24.05.2019

 

Część meteorologiczną przygotował synoptyk meteorolog: Grażyna Dąbrowska

Część hydrologiczną przygotował dyżurny hydrolog CNO PSHM: Paweł Staniszewski

Załączniki:

Wyślij link Drukuj Powrót