Powrót do góry Powrót do góry
26.07.2018

Oświadczenie IMGW-PIB na temat doniesień prasowych o złej sytuacji finansowej Instytutu

Szanowni Państwo,

w związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi złej sytuacji finansowej IMGW-PIB oraz awarii radaru w Rzeszowie informuję, że sytuacja w IMGW-PIB jest trudna i wymaga opracowania systemowych rozwiązań, gwarantujących sprawne funkcjonowanie w ramach systemu bezpieczeństwa Państwa. Obecnie jest to przedmiotem wspólnych działań Ministerstwa, PGW Wody Polskie i Instytutu.

Jednocześnie odnosząc się do doniesień prasowych na temat rzekomego zerwania umowy pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Instytutem informuję, że nie posiadamy informacji w zakresie działań podejmowanych przez PAŻP mających na celu wypowiedzenie umowy pomiędzy PAŻP a IMGW-PIB. Prace nad osłoną lotnictwa cywilnego w ramach podpisanych umów przebiegają bez zarzutu, zgodnie z ich zakresem merytorycznym.

Kwestia Radaru w Rzeszowie przedstawia się następująco: ostatnia awaria radaru wystąpiła w dniu 6 maja 2018 r., po czym, w wyniku interwencji serwisowej, radar został częściowo naprawiony i oddany do pracy w trybie testowym. Po analizie architektury sieci radaru oraz szczątkowych konfiguracji urządzeń sieciowych, które uległy awarii udało się zaprojektować nową architekturę sieci, przygotować i skonfigurować urządzenia. Zespół odpowiedzialny za utrzymanie radaru zainstalował urządzenia i od tego momentu radar w Rzeszowie działa i przekazuje dane. Niestety dodatkowo awarii uległ inny element samego radaru, który nie mógł być zastąpiony przez inne urządzenia. Element ten nie wpływa na jakość danych, jednak zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii ponownie.

IMGW-PIB dokłada wszelkich starań by swoje działania statutowe realizować niezmiennie w sposób rzetelny i odpowiedzialny bez względu na sytuację.

Katarzyna Bieniek

rzecznik prasowy IMGW-PIB

Wyślij link Drukuj Powrót