Powrót do góry Powrót do góry
19.07.2018

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej, stan na dzień 19.07.2018

1. Sytuacja meteorologiczna

Od kilku dni Polska jest w zasięgu rozległej zatoki, związanej z niżem z ośrodkiem nad południowo-zachodnią Rosją, w strefie frontu okluzji. Front ten oddziela bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, napływające z północnego wschodu nad wschodnią część kraju, od chłodniejszego polarnego morskiego zalegającego na zachodzie Polski. W obrębie frontu jak i na tworzących się liniach zbieżności wewnątrz zwrotnikowej masy powietrza występowały burze, także z gradem, z silnymi opadami deszczu, ulewami, a miejscami z deszczem nawalnym.  Okresami na zachodzie i południu występowały jednostajne i przelotne opady deszczu także o silnym i ulewnym natężeniu.

W poniedziałek 16.07. 2018 front okluzji przebiegał przez wschodnią Polskę. Najwyższe sumy dobowe opadów na stacjach synoptycznych od godz.08:00  dnia 16.07 do godz. 08:00 dnia 17.07  zanotowano w : Ostrołęce 33.7 mm, Łodzi 29.4 mm, Sulejowie 26.5 mm, Warszawie 22.1 mm.

We wtorek 17.07 front okluzji przemieścił się na zachód kraju, a od Pomorza Zachodniego po Lubelszczyznę przebiegała linia zbieżności. Na południu i zachodzie padał jednostajny deszcz, a także występowały burze. Na pozostałym obszarze kraju, po południu notowano liczne burze.  Opady deszczu miejscami były ulewne i nawalne.  Najwięcej deszczu spadło na Pomorzu, w Wielkopolsce oraz na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

Najwyższe sumy dobowe opadów na stacjach synoptycznych od godz. 08:00 dnia  17.07 do godz. 08:00 dnia 18.07 zanotowano w: Chojnicach 58.4 mm, Resku 44.2 mm, Częstochowie 43.3 mm, Lesznie 40.1 mm, Szczecinku 39 mm, Kołobrzegu 36 mm, Helu 34 mm, Koszalinie 31 mm, Zakopanem 28.9 mm, Bielsku Białej 28.5 mm.

W środę 18.07 i z środy/czwartek front okluzji zaznaczył się na zachodzie i południu Polski, a od Kujaw przez centrum po Podkarpacie przebiegała linia zbieżności.  W całym kraju padał deszcz, a na północy i wschodzie miejscami występowały burze. Na Górnym Śląsku i w Małopolsce, a zwłaszcza w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Karpatach przelotne opady deszczu miały silne i ulewne natężenie, burzom także towarzyszyły ulewy oraz deszcz nawalny.

Najwyższe sumy dobowe opadów na stacjach synoptycznych od godz. 08:00 dnia 18.07 do godz.08:00 dnia 19.07 pomierzono:  na Kasprowym Wierchu 167.6 mm, w Zakopanem 81.1 mm, w Szczecinku 52 mm, w Nowym Sączu 44.1 mm, w Bielsku Białej 40.3 mm, w Krakowie 37.9 mm oraz w Ustce 30.5 mm.

W czwartek 19.07 na obszarze całego kraju prognozowane są przelotne opady deszczu, a na wschodzie i w centrum także burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 25 mm, lokalnie na południowym wschodzie i w centrum do 30 mm.

W piątek 20.07 przelotne opady deszczu i lokalne burze na wschodzie i w centrum kraju, od zachodu stopniowy zanik opadów i poprawa pogody.

2. Sytuacja hydrologiczna

Minionej doby na rzekach w Polsce notowano głównie wzrosty stanów wody. Największe i najgwałtowniejsze wzrosty wystąpiły na południu kraju – przede wszystkim w województwach: śląskim i małopolskim. Tam w ciągu 12 godzin wzrosty dochodziły do prawie 300 cm. O godzinie 05:00 zanotowano przekroczenie stanów alarmowych na 13 stacjach wodowskazowych, głównie w zlewni Dunajca. Maksymalne przekroczenie stanu alarmowego wynosiło 112cm na stacji wodowskazowej Nowy Targ na Czarnym Dunajcu. Natomiast przekroczenia stanów ostrzegawczych zanotowano na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (głównie w woj. małopolskim) oraz na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Jeszcze dziś (19.07.2018) do godzin przedpołudniowych mogą pojawiać się znaczne wzrosty stanów wody na południu kraju, przede wszystkim w dorzeczu górnej Wisły i Odry. Na wielu stacjach zostaną przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe, które spowodują zalania, a intensywny deszcz może spowodować podtopienia, szczególnie w zlewniach zurbanizowanych. Jednak w miarę słabnięcia prognozowanych opadów wzrosty te będą się zmniejszać. Poza tym w czwartek i piątek (19-20.07) wzrosty i wahania stanów wody będą występować w całym kraju wywołane spływem wód opadowych.

Od piątku opady zaczną zanikać. Woda w rzekach zacznie spływać do głównych rzek tworząc wezbranie. Na górnej Wiśle prognozowane są wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych. Na górnych odcinkach rzek w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim prognozowany będzie spadek stanów wód.

Opracowanie części meteorologicznej: Maria Waliniowska – synoptyk meteorolog IMGW-PIB, Grażyna Dąbrowska – synoptyk meteorolog IMGW-PIB

Opracowanie części hydrologicznej: Izabela Adrian – synoptyk hydrolog IMGW-PIB, Grzegorz Walijewski – synoptyk hydrolog IMGW-PIB

Publikacja powyższego komunikatu w całości lub części wyłącznie za podaniem IMGW-PIB jako źródła informacji.

Bieżące informacje pogodowe: www.pogodynka.pl lub www.imgw.pl

Wyślij link Drukuj Powrót