Powrót do góry Powrót do góry
12.07.2018

Lampy ostrzegawcze na Wielkich Jeziorach Mazurskich – działamy już 7 lat

Siedem lat temu, 12 lipca 2011 roku, Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Warszawie uruchomił system ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi obejmujący swoim zasięgiem Wielkie Jeziora Mazurskie (WJM). Obecnie system nadzoruje RZGW w Białymstoku. Na mocy Porozumienia zawartego z RZGW w projekcie od początku uczestniczy IMGW-PIB. System ostrzegania składa się z 17 masztów z umieszczonymi na nich lampami, które uruchamiane są po wysłaniu przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Białymstoku depeszy z ostrzeżeniem. System działa w porze dziennej w sezonie otwarcia dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej.

Na potrzeby systemu ostrzegania obszar WJM został podzielony na 3 części:

  • część północną – od Węgorzewa do Giżycka,
  • część centralną – między Giżyckiem a Mikołajkami,
  • część południową – na południe od Mikołajek.

Lampy mogą być uruchamiane na całych WJM równocześnie lub niezależnie w każdym z trzech wydzielonych obszarów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 roku, w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.), o możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani żółtym światłem pulsującym rytmicznie:

  1. Ostrzeżenie „UWAGA”

Sygnalizuje się z lądu przez pokazanie żółtego rytmicznego migającego światła, z częstotliwością około 40 błysków na minutę. Ostrzeżenie „UWAGA” oznacza możliwość nadejścia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych bez wskazania czasu ich nadejścia.

  1. Ostrzeżenie „NIEBEZPIECZEŃSTWO”

Sygnalizuje się z lądu przez pokazanie żółtego rytmicznego migającego światła, z częstotliwością około 90 błysków na minutę. Ostrzeżenie „NIEBEZPIECZEŃSTWO” sygnalizuje bezpośrednie zbliżanie się niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Od dnia 1 maja 2018 r. rozpoczęliśmy 8 sezon osłony WJM przed burzami i silnym wiatrem. Do dnia dzisiejszego Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku uruchamiało lampy 640 razy.

Należy pamiętać, że aby system spełniał swoje zadanie potrzebna jest informacja o zasadach jego działania i o tym, co należy robić w przypadku pojawienia się sygnałów.

Przy 40 błyskach należy wzmóc czujność i obserwować niebo. Jak zacznie błyskać 90 razy – zbliż się do brzegu, załóż kamizelkę, pozamykaj jacht, załoga w kokpicie – proste.

Pamiętajcie, że włączenie systemu nie oznacza, że można wyłączyć myślenie!

Wyślij link Drukuj Powrót