Powrót do góry Powrót do góry
29.12.2017

Sytuacja baryczna i pogoda w Polsce w okresie 30.12.2017 – 01.01.2018

W nocy 29/30.12 Polska będzie pod wpływem słabego klina wyżowego, nad ranem od zachodu zacznie nasuwać się zatoka związana z rozległym niżem nad Atlantykiem.

W kolejnych dniach, aż do Nowego Roku, pozostaniemy pod wpływem układu niżowego z głównymi ośrodkami nad Atlantykiem i wtórnymi nad Skandynawią i Bałtykiem. Z zachodu na wschód będą wędrowały kolejne fronty atmosferyczne. Napływać będzie stosunkowo ciepłe (jak na tą porę roku) i wilgotne powietrze polarne morskie.

W nocy 29/30.12 (piątek/sobota) przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane, tylko lokalnie, zwłaszcza na wschodzie oraz początkowo na południu, duże. Miejscami, głównie na wschodzie oraz w centrum i na południu kraju stopniowo zanikające słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Lokalnie na południu mgły ograniczające widzialność, zwłaszcza nad ranem, nawet do 200 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od -4°C do -1°C, mroźniej, do -6°C, -7°C miejscami na południu, a w rejonach podgórskich Karpat możliwe spadki temperatury do -12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, skręcający od zachodu kraju na kierunki południowe. Nad morzem wiatr okresami porywisty.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia na zachodzie kraju, a potem także i w centrum opadów deszczu ze śniegiem i deszczu. Rano na południu miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C, w kotlinach karpackich lokalnie -2°C. Wiatr na wschodzie na ogół słaby, w zachodniej połowie Polski umiarkowany, okresami, zwłaszcza nad morzem, dość silny, w porywach na wybrzeżu oraz na Pogórzu Sudeckim do 60 km/h, z kierunków południowych.

W nocy 30/31.12 (sobota/niedziela) zachmurzenie duże z opadami: na wschodzie głównie śniegu, w pasie od Pomorza wschodniego poprzez centrum po Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę deszczu ze śniegiem i deszczu, lokalnie marznącego deszczu powodującego gołoledź, a na zachodzie deszczu. Temperatura minimalna od -3°C, -2°C na południowym wschodzie i wschodzie do około 0°C w centrum i 3°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem dość silny, południowo-

wschodni, skręcający stopniowo na południowo-zachodni. Wiatr w porywach osiągać będzie miejscami 70 km/h, w rejonach podgórskich 80 km/h, a wysoko w górach 100 km/h.

W niedzielę przeważać będzie zachmurzenie duże z okresowymi opadami deszczu, tylko na krańcach południowo-wschodnich początkowo deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4°C, 7°C na wschodzie oraz miejscami na wschodnim Wybrzeżu do 10°C, a lokalnie nawet 12°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, porywisty, południowo-zachodni. Wiatr w porywach do 60 km/h, a wysoko w górach do 100 km/h.

Prognoza orientacyjna na noc 31.12 i Nowy Rok

W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami w południowej połowie kraju. Na północy i wschodzie kraju opady deszczu lub mżawki. Temperatura minimalna od 3°C na południu do 8°C na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Podkarpaciu porywisty, południowo-zachodni.

W poniedziałek 01.01.2018 na ogół pochmurno ze słabymi opadami deszczu lub mżawki. Ciepło. Temperatura maksymalna od 6°C na wschodzie do 10°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Zostały wydane lub będą wydane w najbliższych godzinach ostrzeżenia 1° o oblodzeniu dla województw:

– mazowieckiego,

– lubelskiego,

– warmińsko-mazurskiego,

– podlaskiego,

– świętokrzyskiego,

– małopolskiego,

– podkarpackiego.

 

W sobotę, 30.12 mogą zostać wydane ostrzeżenia o marznących opadach dla województw:

– świętokrzyskiego,

– małopolskiego,

oraz o silnym wietrze i zawiejach śnieżnych dla województwa podkarpackiego.

Prognozę przygotowali synoptycy IMGW-PIB, ostrzeżenie dostępne na stronie: www.pogodynka.pl

Wyślij link Drukuj Powrót