Powrót do góry Powrót do góry
22.12.2017

Sytuacja baryczna i pogoda w Polsce w okresie 23.12 – 26.12.2017

Od soboty 23.12 do poniedziałku 25.12 planowane jest wydanie ostrzeżeń o silnym wietrze stopnia 1 dla całego kraju, a dla obszaru Sudetów i Karpat możliwe jest wydanie ostrzeżeń o roztopach stopnia 1. Również w sobotę dla obszaru Podhala prawdopodobne jest wydanie ostrzeżenia o opadach marznących stopnia 1.

W nocy 22/23.12.2017 Polska będzie na skraju wyżu z rejonu Zatoki Biskajskiej, który nad przeważającym obszarem kraju pozostanie przez całą noc. Nad ranem do północno-zachodnich krańców Polski dotrze płytka zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym, związanym z niżem z ośrodkiem nad północną Skandynawią. Będziemy w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnym morskim. W nocy zachmurzenie będzie przeważnie duże, tylko miejscami wystąpią większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie pojawią się słabe opady: na północnym zachodzie deszczu lub mżawki, na pozostałym obszarze początkowo deszczu lub mżawki, później deszczu ze śniegiem, i zwłaszcza w Karpatach oraz na wschodzie, śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -3°C lokalnie na północnym wschodzie do około 2°C w centrum i 5°C miejscami na zachodnim wybrzeżu; w dolinach karpackich lokalnie -4°C. Wiatr umiarkowany, na  wybrzeżu także i dość silny, północno-zachodni i zachodni. Na wybrzeżu i Pomorzu oraz na południu wiatr okresami porywisty, na zachodnim wybrzeżu porywy do 65 km/h, a wysoko w górach wiatr w porywach do 75 km/h i tam lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień 23.12 Polska będzie w zasięgu głębokiego niżu z ośrodkiem nad Zatoką Botnicką. Z północnego zachodu na południowy wschód kraju przemieszczał się będzie ciepły front atmosferyczny. Późnym popołudniem, do północnych krańców Polski, dotrze aktywny front chłodny. Z północnego zachodu będzie napływać ciepłe powietrze polarne morskie. Na obszarze całego kraju prognozowany jest zachodni wiatr umiarkowany i dość silny, który osiągał będzie w porywach do 90 km/h na wybrzeżu i w górach, a na pozostałym obszarze od 55 km/h do 65 km/h. Na południu kraju utrzymuje się pokrywa śnieżna. Ze względu na ocieplenie i intensywne opady deszczu wystąpią roztopy. Na Podhalu możliwe są opady marznące, powodujące gołoledź. W dzień zachmurzenie będzie przeważnie duże i miejscami prognozowane są słabe opady deszczu, jedynie na wschodzie początkowo deszczu ze śniegiem lub śniegu, a w Karpatach powyżej 1000 m n.p.m. opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, zwłaszcza w Bieszczadach. Przejściowo w niższych partiach Karpat możliwy opad marznący. Temperatura maksymalna wyniesie od 3°C, 4°C na wschodzie do 8°C, 9°C na zachodzie i na wybrzeżu. W dolinach karpackich od 0°C do 3°C.

W nocy 23/24.12 ośrodek niżowy przesunie się znad Finlandii nad Rosję. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieści się chłodny front atmosferyczny, a za nim nad ranem, do krańców zachodnich, dotrze front ciepły. W dalszym ciągu pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim. W całym kraju nadal utrzymywał się będzie zachodni i północno-zachodni umiarkowany i dość silny, a na wybrzeżu także silny wiatr, w porywach od 80 km/h do 90 km/h na północy, a na pozostałym obszarze Polski do 70 km/h, tylko w górach do 110 km/h. W nocy zachmurzenie będzie duże, miejscami wystąpią opady deszczu, na południowym wschodzie i wschodzie gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem. Początkowo w niższych partiach Karpat możliwy opad marznący; wysoko w Tatrach  opady śniegu. W Bieszczadach może spaść do 15 mm deszczu. Temperatura minimalna będzie od 2°C początkowo lokalnie na południowym wschodzie, do 6°C w centrum i 8°C na północnym zachodzie. W dolinach karpackich lokalnie 0°C.

W Wigilię Polska będzie w zasięgu niżu znad Morza Północnego. Na południowym zachodzie oddziaływać będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Wiatr zachodni pozostanie umiarkowany i okresami dość silny na północy i w centrum kraju, w porywach do 80 km/h na wybrzeżu i w górach, na pozostałym obszarze do 65 km/h. Prognozowane jest przejściowe osłabnięcie wiatru. W dzień nadal przeważać będzie zachmurzenie duże z okresowymi opadami deszczu lub mżawki. Opady śniegu wystąpią tylko wysoko w Tatrach. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 10°C.

W pierwszy i drugi dzień świąt pozostaniemy nadal pod wpływem niżu z układem frontów atmosferycznych. Ośrodek niżu przemieści się znad Wysp Brytyjskich nad Norwegię. Napływać będzie powietrze polarne morskie: początkowo ciepłe, a później chłodniejsze. W poniedziałek umiarkowany, miejscami dość silny, południowo-zachodni i zachodni wiatr na wybrzeżu osiągnie w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze do 55 km/h. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu kraju. Okresowo głównie w północnej połowie kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy z niedzielę na poniedziałek wyniesie od 3°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 5°C, 8°C na pozostałym obszarze, w nocy z poniedziałku na wtorek chłodniej przeważnie będzie od 1°C do 5°C. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wyniesie od 6°C do 10°C, chłodniej będzie tylko we wtorek na północnym wschodzie kraju, tam od 2°C do 5°C.

Oprac.: synoptyk IMGW-PIB Krzysztof Jania, synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska

 

Publikacja powyższego komunikatu w całości lub części wyłącznie za podaniem IMGW-PIB jako źródła informacji.

Bieżące informacje pogodowe: www.pogodynka.pl lub www.imgw.pl

 

Biuro Prasowe IMGW-PIB

Wyślij link Drukuj Powrót