Powrót do góry Powrót do góry
29.11.2017

Komunikat pogodowy IMGW-PIB

Obecnie pogodę w Polsce kształtuje płytki niż znad Szwecji oraz pofalowany front atmosferyczny przebiegający od Mazur po Śląsk. Oddziela on nieco cieplejsze powietrze polarne-morskie nad Polską południowo-wschodnią od chłodniejszego nad resztą kraju. W strefie frontu pada deszcz i deszcz ze śniegiem oraz śnieg, lokalnie marznący deszcz powodujący gołoledź. W chłodniejszej masie powietrza przeważają opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na Mazurach i Suwalszczyźnie, na Górnym Śląsku, Przedgórzu Sudeckim, w Małopolsce oraz w woj. świętokrzyskim prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o około 2 cm, na Podkarpaciu o 3 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C na północnym wschodzie do 4°C, 6°C na zachodzie i nad morzem. W dolinach karpackich lokalnie temperatura około 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, z kierunków południowych. 

Oto co nas czeka w kolejnych godzinach:

W nocy 29/30.11 nad Polskę nasunie się od południa zatoka niżowa związana z niżem nad północnymi Włochami oraz ciepły front atmosferyczny. Za frontem zacznie napływać nad dzielnice południowo-wschodnie cieplejsze, wilgotne powietrze. W Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem przechodzący w śnieg, w pozostałej części kraju deszcz ze śniegiem i śnieg. Najwięcej śniegu spadnie na południu woj. małopolskiego i śląskiego, do 12 cm, w pozostałej części woj. śląskiego oraz w woj. małopolskim i na południu podkarpackiego do 4 cm, poza tym na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Mazurach i Podlasiu do 2 cm. Temperatura minimalna od -3°C na południu i wschodzie Polski do 1°C na zachodzie i 2°C na wybrzeżu. Wiatr będzie na ogół słaby, zmienny, nad ranem na wschodzie kraju umiarkowany, porywisty, z kierunków wschodnich.

W czwartek 30.11 niż z układem frontów będzie wędrował znad Niziny Węgierskiej na północ, nad wschodnie Mazowsze. Z północy zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. W całej Polsce z wyjątkiem wybrzeża, Pomorza Zachodniego i zachodniej Wielkopolski są prognozowane opady śniegu, najsilniejsze w centrum i na południu kraju, spadnie tam do 10 cm, a na terenach podgórskich Górnego Śląska i Małopolski do 15 cm śniegu. Będą to opady mokrego śniegu, przy

temperaturze maksymalnej od 0°C do 4°C. Na wschodzie kraju wiatr okresami umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni, poza tym słaby, zmienny.

W ciągu kolejnej nocy 30.11/01.12 niż przemieści się dalej na północ, nad Mazury, nad ranem powinien znaleźć się na Łotwą. Będzie napływać coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. W dalszym ciągu będzie padał śnieg. Opady już będą słabsze, do 5 cm świeżego śniegu, tylko na południu woj. podkarpackiego do 10 cm śniegu. Noc bez większych spadków temperatury. Tylko na Podkarpaciu i w dolinach sudeckich do -4°C, poza tym od -2°C do 0°C, na wybrzeżu cieplej, od 1°C do 3°C. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich i północnych, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

prognozę przygotowała Małgorzata Tomczuk – synoptyk IMGW-PIB

 

Biuro Prasowe IMGW-PIB

Wyślij link Drukuj Powrót