Powrót do góry Powrót do góry
10.11.2017

Skąd się biorą nazwy huraganów?

Nazwy układom barycznym w Europie nadaje między innymi Wolny Uniwersytet Berliński (Freie Universität Berlin), a dokładnie Instytut Meteorologii tej uczelni. Nadawanie nazw poszczególnym wyżom i niżom odbywa się na zasadach komercyjnych.

Większość służb meteorologicznych krajów europejskich nie nadaje nazw układom barycznym, stosuje nazewnictwo zaproponowane przez Uniwersytet Berliński.

W ramach EUMETNET (European Meteorological Network) – organizacji, która skupia służby meteorologiczne większości krajów europejskich – powołana została grupa robocza, której zadaniem jest zebranie opinii służb meteorologicznych krajów europejskich w sprawie nazywania układów barycznych, czyli odpowiednio niżów i wyżów, ocena obecnych zasad, a następnie zaproponowanie jednolitego systemu.

Nazwy układom barycznym nadawane są w obszarach, w których one powstają. Nad obszar Polski docierają one już nazwane. Zdarza się, że oryginalne nazwy zostają zmienione przez media np. poprzez wprowadzenie polskiej wersji imienia i wtedy zaczyna funkcjonować kilka nazw, co jest mylące i nie powinno mieć miejsca. Są to nazwy własne, które powinny być zachowane w wersji pierwotnej.

System nazewnictwa huraganów (dokładniej cyklonów tropikalnych i cyklonów subtropikalnych) jest  usystematyzowany i tworzony przez poszczególne ośrodki we współpracy ze Światową Organizację Meteorologiczną. Obecnie oficjalne nazewnictwo jest prowadzone przez 11 centrów ostrzegania  w różnych częściach świata dla poszczególnych regionów. Przykładowo:

  • Huragany Atlantyku Północnego i Pacyfiku Wschodniego nazywane przez National Hurricane Center ze Stanów Zjednoczonych,
  • Huragany Pacyfiku Centralnego nazywane przez  Central Pacific Hurricane Center w Honolulu,
  • Huragany Pacyfiku Zachodniego nazywane przez  Japan Meteorological Agency,
  • Huragany północnej części Oceanu Indyjskiego nazywane przez  India Meteorological Department.

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym nie jest prowadzony system nazewnictwa układów barycznych.

W terminologii używanej w IMGW-PIB nie występuje słowo „orkan”, stosowane jest opisywanie takich układów barycznych jako głęboki niż. Taki termin nie występuje również w literaturze naukowej z zakresu meteorologii.  Słowo „orkan” pochodzi z języka niemieckiego i oznacza po prostu huragan. W IMGW-PIB słowa „huragan” używa się jako opisowe określenie wiatru o średniej prędkości wiatru ≥ 32 m/s (tj. 115 km/h).

Oprac.: Kamil Walczak, synoptyk IMGW-PIB

 

Biuro Prasowe IMGW-PIB

Wyślij link Drukuj Powrót